Trooper Pack od Tasmanian Tiger to kolejny produkt niemieckiej marki, który mam przyjemność używać. Ten solidny plecak średnich gabarytów o wyraźnie militarnym charakterze posiada wiele ciekawych rozwiązań, a trwałość i jakość wykonania  stoi na najwyższym poziomie.

Wysoki standard oporządzenia oferowanego przez niemieckiego tygrysa nie powinien dziwić, bowiem firma bazuje na doświadczeniach siostrzanej spółki o nazwie Tatonka, specjalizującej się w produkcji porządnego sprzętu outdoorowego.

BUDOWA I WYKONANIE
Plecak ma pojemność 45 litrów i waży ok. 2600g. Jego wymiary to 61 x 36 x 31 cm. Testowany przeze mnie egzemplarz to wersja w kamuflażu MultiCam®. Wszystkie opcje kolorystyczne uszyto z oryginalnej Cordury® 500 D. 

Tasmanian Tiger zasłynął już ze swoich dopracowanych produktów oraz świetnej kontroli jakości, tak więc nie musimy się martwić o jakiekolwiek niedoróbki w postaci np. odstających nitek czy krzywych szwów. Do plecaka dołączono broszurkę z podstawowymi informacjami, opisem systemu nośnego oraz krótką instrukcją dopasowania Trooper Packa do sylwetki.

Plecak posiada jedną dużą komorę główną, oraz trzy mniejsze komory zewnętrzne.

W górnej części umieszczony został solidny, pokryty antypoślizgowym materiałem uchwyt. Po obydwu jego stronach znajdują się D-ringi wykonane z tworzywa sztucznego.

Mocowanie uchwytu wzmocnione zostało za pomocą podszytych od wewnątrz taśm.

Umieszczono tu również szczelinowe otwory służące do wyprowadzenia rurki systemu hydracyjnego czy anteny radiostacji. Przed dostępem wilgoci z zewnątrz chronią je łaty z gumowanego materiału.

Na froncie plecaka znajdują się trzy kieszenie różniące się między sobą pojemnością oraz wykończeniem wnętrza. Zapinane są one za pomocą dwukierunkowych zamków błyskawicznych, z uchwytami z paracordu.

Górną, najmniejszą kieszeń wyposażono w rzep (pętelki) o wysokości 5 cm i szerokości 10 cm.

W jej wnętrzu znajdziemy elastyczne taśmy przytrzymujące przenoszoną zawartość oraz zasuwaną na suwak poliestrową kieszonkę na drobiazgi.

Środkowa kieszeń jest większa od poprzedniej. Wewnątrz umieszczono trzy poliestrowe przegródki, oraz kieszonkę zapinaną na zamek.

Dolna kieszeń jest najbardziej pakowna. Na jej zewnętrznej stronie wyhaftowane zostało logo producenta. Poniżej znajdują się cztery rzędy plecionych taśm w systemie molle, oraz rzep do przymocowania np. nametaga.

Jej wnętrze wyposażono w zestaw przegródek, elastyczną taśmę podzieloną na komórki oraz dużą siatkową kieszeń zapinaną zamkiem błyskawicznym.

Przejdźmy teraz do boków plecaka. Na każdej stronie naszyto sześć rzędów taśm molle.

Tutaj też znajdują się zapinane na klamry paski kompresyjne (po dwa dla każdego boku). Nadmiar pasków można zwinąć i zabezpieczyć za pomocą wszytych rzepów.

Boczne kieszenie są bardzo pojemne, choć niezbyt głębokie. Ich zawartość przytrzymywana jest za pomocą elastycznej taśmy, a dno posiada otwory drenażowe.

Naszyto na nie również dodatkowe taśmowe uchwyty transportowe, mogące służyć również jako uchwyty montażowe do nart.

Na spodzie plecaka znajdziemy dwa rzędy taśm w systemie molle do przytroczenia dodatkowego ekwipunku, t.j. maty, namioty czy śpiwory.

Ukryto tutaj dodatkową, zapinaną na suwak kieszeń na poliestrowy pokrowiec przeciwdeszczowy w kolorze zbliżonym do Coyote Brown.

Przejdźmy teraz do najważniejszej części plecaka, czyli systemu nośnego.

Trooper Pack został wyposażony w system nośny V2 Plus zaprojektowany to przenoszenia średnich i ciężkich ładunków.

System ten ma szeroki zakres konfiguracji. Szelki można dopasować do długości pleców użytkownika poprzez przesunięcie ich mocowania w pionie.

Ergonomiczne, szerokie, wypełnione pianką i podszyte siatką dystansową szelki mają grubość ok. 2 cm. 

Wyposażono je w taśmy regulujące dopasowanie plecaka do ramion użytkownika.

Na powierzchni szelek umieszczono D-ringi, a pod nimi regulowany w pionie i poziomie elastyczny pasek piersiowy zamykany za pomocą klamry z awaryjnym gwizdkiem.

Znalazło się tu również miejsce na wszywkę z logo producenta. Długość szelek można oczywiście dopasować za pomocą taśm z regulatorami.

Plecy usztywnione zostały za pomocą panelu z tworzywa oraz dwóch aluminiowych listew, które znajdują się pod miękkimi poduszkami wykonanymi z pianki i siatki dystansowej. Listwy są ułożone w kształt litery V które zbiegają się, wchodząc do pasa biodrowego.

Dolna poduszka została dodatkowo pokryta warstwą gumowego materiału o antypoślizgowej fakturze. Szeroki i gruby pas biodrowy zapinany jest za pomocą solidnej klamry. Dzięki zastosowaniu w jego wnętrzu elastycznej wkładki z tworzywa cała konstrukcja jest sprężysta.

Na zewnętrznej części pasa naszyto trzy rzędy taśm, oraz dodatkowy pasek regulujący jego stabilność.

Pas jest demontowalny dzięki czemu można go nosić jako osobny tzw. warrior belt. Plecak pozbawiony pasa biodrowego nie koliduje z kolei z noszonymi pod nim chest rigami, kamizelkami czy pasoszelkami.

Niestety taśmy naszyte na pasie umieszczone są zbyt gęsto, przez co może wystąpić problem przy mocowaniu dodatkowych kieszeni w systemie molle.

Przejdźmy teraz do komory głównej, do której dostępu pilnuje solidny dwukierunkowy suwak osłonięty materiałową listwą, oraz wspomniane wcześniej paski kompresyjne.

Przedni panel otwiera się mniej więcej do 3/4 wysokości plecaka, co daje całkiem niezły dostęp do największej komory.

W jej górnej części wszyto rzepy pozwalające na przytroczenie bukłaka z wodą oraz pętelkę z linki do podpięcia karabińczyka. Obok producent umieścił metkę z logiem i rekomendacjami dotyczącymi czyszczenia plecaka.

Na wewnętrznej tylnej ścianie plecaka znajduje się płaska kieszeń wykończona elastyczną taśmą (np. na wspomniany wyżej bukłak), oraz cztery taśmy zapinane klamrami. Wzorem współczesnych walizek mają one za zadanie stabilizować oraz ułatwiać organizowanie przenoszonej zawartości.

We wnętrzu plecaka na jednej ze ścianek znajdziemy małą przelotową kieszeń, która również została wykończoną elastyczną taśmą. Stabilizuje ona np. butelkę z wodą.

Na wewnętrznej stronie przedniego panelu znajdziemy dwie dodatkowe, dość płaskie kieszenie zapinane na suwak.

UŻYTKOWANIE
Plecak mam w swoim posiadaniu już dość długo (ponad pół roku), i śmiało mogę stwierdzić, że Trooper Pack to udana i dobrze przemyślana konstrukcja. Jego pojemność spokojnie starczała mi by spakować się na kilkudniowe wypady w teren.

Konstrukcja plecaka z otwieranym przednim panelem zapewnia dobry dostęp do jego zawartości, a dzięki organizerom w trzech kieszeniach zewnętrznych łatwo uporządkować drobniejsze przedmioty, które chcemy mieć pod ręką.

W bocznych kieszeniach możemy z powodzeniem umieścić butelkę, siekierę czy inne długie przedmioty i ustabilizować je dodatkowo taśmami kompresyjnymi. Ja w ten sposób nosiłem spory statyw fotograficzny. Ze względu na dużą szerokość tych kieszeni, w mojej opinii mogłyby być one jednak nieco głębsze, przez co lepiej przytrzymywałyby umieszczoną w nich zawartość.

Oczywiście jeżeli zabraknie nam miejsca w plecaku, to możemy go rozbudować za pomocą dodatkowych kieszeni w systemie molle. Umożliwiają to taśmy naszyte na frontowej kieszeni, po bokach plecaka i na pasie biodrowym.

Pokrowiec przeciwdeszczowy spełnia swoje zadanie i dobrze okrywa bryłę nawet mocno zapakowanego plecaka.

Zaawansowany system nośny to jedna z największych zalet sprzętu od Tasmanian Tiger. Po odpowiednim dopasowaniu większość przenoszonego ciężaru jest kierowana na pas biodrowy, dzięki czemu nie odczuwa się bólu ramion podczas dłuższych wędrówek, a ładunek trzyma się stabilnie na plecach. Cały system jest bardzo wygodny dzięki zastosowaniu grubych szelek, pasa i poduszek dystansowych.

Plecak póki co trzyma się bardzo dobrze. Podczas użytkowania nie zauważyłem żadnych technicznych problemów. Materiał się nie zużył, a zamki nadal działają sprawnie.

Trooper Pack to produkt godny polecenia wszystkim tym, którzy szukają wygodnego, wysokiej jakości plecaka średnich gabarytów. Na pewno się nie zawiedziecie 🙂

Plusy:
+ Najwyższej jakości materiały,
+ rozbudowane organizery,
+ bardzo wygodny,
+ w pełni konfigurowalny system nośny,
+ możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy.

Minusy:
płytkie kieszenie boczne.
taśmy na pasie biodrowym nie do końca kompatybilne z systemem molle.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: Cordura® 500D.
  • Wymiary: 61 x 36 x 31 cm.
  • Dostępne kolory: MultiCam®, czarny, olive, khaki, coyote brown.
  • Pojemność: 45 litrów.
  • Waga: ok. 2600 g.
  • Cena: ok. 1400 zł (wersja w kamuflażu MultiCam®).

logo-tasmanian-tiger
Produkty marki Tasmanian Tiger można zakupić bezpośrednio u polskiego dystrybutora ttsklep.pl


/Roger/

« 1 of 3 »