Na rynku można znaleźć wiele okularów ochronnych dobrej klasy, ale nierzadko ceny tych naprawdę wartych uwagi odstraszają. Tymczasem Swisseye nie dość, że produkuje okulary bardzo dobrej jakości, to dodatkowo proponuje je w bardzo przystępnych cenach. Polski dystrybutor Specbrands.pl udostępnił nam do testów jeden z ich dwóch flagowych modeli – RAPTOR.

dsc_2672

Marka Swisseye została założona w 1998 roku w Niemczech. Firma ma w swojej ofercie wiele modeli okularów sportowych, ochronnych i specjalistycznych, do których należy m.in. linia TACTICAL zapewniająca ochronę balistyczną. Z informacji dostarczonych od polskiego dystrybutora dowiedzieliśmy się, że marka Swisseye jest coraz bardziej doceniana przez służby mundurowe w Europie Zachodniej, zaś recenzowany RAPTOR jest jednym z bardziej lubianych modeli wśród funkcjonariuszy wojska i policji (korzystają z niego m.in. hiszpańskie siły powietrzne czy słoweńska armia).

Skład zestawu który otrzymałem do testów:

 • oprawka Raptor,
 • trzy wymienne wizjery (bursztynowy, przyciemniany i przezroczysty),
 • miękki pokrowiec na okulary (który może również służyć jako szmatka do przecierania wizjera),
 • szmatka do przetarcia szkieł (z logo dystrybutora SpecBrands.pl),
 • instrukcja obsługi,
 • broszura informacyjna,
 • kartonowe pudełko.

set_swisseye

KONSTRUKCJA
Ramka okularów wykonana została z elastycznego tworzywa sztucznego. Model, który otrzymałem, pokryto dodatkowo farbą w kolorze Coyote.

dsc_3662

Konstrukcja całości została całkiem sprytnie przemyślana. Wymienne wizjery wpina się na wcisk.  W ten sam sposób montuje się również „nosek”.

dsc_3661dsc_3668

Składane zauszniki umożliwiają regulację aż w dwóch płaszczyznach (długość oraz kąt nachylenia), co pozwala optymalnie dopasować okulary do twarzy użytkownika.

gif_2 gif

Na ich zakończeniu umieszczono ciąg wypustek, poprawiających trzymanie się okularów na głowie.

dsc_3670

Okulary spełniają normy ochrony oczu takie jak STANAG 2920* oraz EN 1836:2005+A1:2007 i ANSI Z87 / ANSI Z87+** (szczegóły odnośnie norm znajdziecie na końcu tekstu).

dsc_3640dsc_3653dsc_3655

Wizjery zostały pokryte warstwami AntiFog (przeciw parowaniu) i AntiScratch (przeciw zarysowaniom) oraz zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym UVA -400, UVB i UVC.

UŻYTKOWANIE
Okulary RAPTOR spędziły ze mną już parę ładnych miesięcy. W międzyczasie służyły mi jako balistyczna ochrona oczu podczas treningów i sparingów airsoftowych, ale również jako okulary ochronne podczas prac domowych i terenowych. 

dsc_0035

RAPTORy cały ten czas spisywały się rewelacyjnie. Są bardzo komfortowe i lekkie, dzięki czemu prawie nie czuje się ich obecności na nosie. Dzięki szerokiej możliwości konfiguracji nauszników, okulary pewnie trzymają się głowy i można je dość dobrze dopasować do różnego kształtu twarzy. 

dsc_7407_siemiondsc_2665

Niestety, po dłuższym użytkowaniu powłoka oprawki w modelu w kolorze Coyote lekko się starła (zwłaszcza na wystających krawędziach, co można zauważyć na wcześniejszych zdjęciach szczegółowych). Zapewne problem ten nie występuje w czarnej wersji kolorystycznej. Dobrze by było, gdyby producent zamiast pokrywać oprawkę dodatkową warstwą farby po prostu odlał ją z tworzywa o pożądanym odcieniu.

Trzy wymienne wizjery pozwalają odpowiednio dostosować okulary do zastanych warunków pogodowych. Przyciemniane „szkła” oferują dobrą ochronę przed słońcem, a pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia w bardziej pochmurne dni. Bezbarwne zaś można z powodzeniem stosować przy kiepskim oświetleniu. Okulary te umożliwiają również zastosowanie w nich wkładek korekcyjnych, które można zamontować po zakupie specjalnego adaptera RX.

dsc_4366

Wizjery dobrze chronią przed różnymi odłamkami, odpryskami, czy airsoftowymi kulkami. Przestrzelaliśmy je seriami z repliki airsoftowej generującej prędkość wylotową ok. 450 fps, z odległości ok. 0,5 metra. Oczywiście bardzo trudno o taką sytuację w realnych warunkach.

swiss_gif

Po kolejno oddawanych strzałach w ten sam punkt, na powierzchni „szkieł” powstały pewne odkształcenia, jednakże do penetracji nie doszło, co oznacza że wizjery zapewniają stuprocentową ochronę oczu.

dsc_4150Zaniepokoiło mnie jednak pęknięcie górnej części oprawki, które powstało w pobliżu miejsca trafień kulek. Od wewnętrznej strony powstał dość spory ubytek, który osłabił jej konstrukcję. 

dsc_6127dsc_6132

Dodam, że nie nastąpiło bezpośrednie trafienie w oprawę, szczelina musiała powstać poprzez naprężenia w samym wizjerze.

I tu ważna informacja dla wszystkich użytkowników: można bez problemu osobno kupić oprawkę jak i niemal każdą inną część okularów, tj. zauszniki (także pojedynczo), nosek, wizjery itd. Jest to o tyle istotne, że znacznie zmniejsza się koszt eksploatacji okularów. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia produktu nie jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego zestawu.

swisseye_main_dsc_3626_logo

Okulary RAPTOR SwissEye to dobra alternatywa dla produktów renomowanych i znanych marek, zwłaszcza pod względem ceny (porównując np. z produktami marki ESS). Zapewniają skuteczną ochronę oczu, a ich noszenie jest bardzo komfortowe.

Plusy:

+ Najwyższej jakości materiały i dbałość o detale,
+ design,
+ niska waga,
+ możliwość konfiguracji,
+ możliwość zakupu poszczególnych elementów.

Minusy:
 nadlewki tworzywa na oprawce,
 ścierająca się powłoka oprawki (wersja CB),
 pęknięcie oprawki podczas testów wytrzymałościowych z bliskiej odległości.

SPECYFIKACJA:
 • Materiał: poliwęglan, tworzywo sztuczne, guma.
 • Dostępne kolory oprawek: black, brown i green.
 • Ochrona balistyczna STANAG 2920
 • Poziom ochrony – 1 (normy EN 1836:2005+A1:2007 i ANSI Z87 / ANSI Z87+)
 • Waga: ok. 35 g.
 • Cena: ok. 165 zł (zestaw).

*STANAG 2920 – norma ochrony balistycznej wprowadzonej w NATO od 1985 roku. W metodzie tej określa się parametr V50, oznaczający prędkość w m/s, przy której istnieje 50% prawdopodobieństwo, że standardowy odłamek o masie 1,1 g przebije badaną osłonę balistyczną.

**ANSI Z87 / ANSI Z87+  to skrót od American National Standard International (Amerykańskie Normy Krajowe), który obejmuje podstawowe wymagania dotyczące ochrony oczu i twarzy mające na celu minimalizowanie skutków uderzeń odłamkami pocisków itd.


SwissEye_CMYK

Okulary marki Swisseye można zakupić u polskiego dystrybutora Specbrands.pl


/Roger/