Apteczka to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia osobistego. Warto ją mieć zawsze pod ręką, zwłaszcza podczas pracy z narzędziami podwyższonego ryzyka (t.j. noże, siekiery czy broń palna). Jako że zainteresowanie tego typu produktami jest dość wysokie, OAK GEAR zaproponowało swoją wersję popularnej apteczki zrywanej.

OAK GEAR to dość młoda marka na rynku wyposażenia turystycznego i militarnego. Stawia przede wszystkim na funkcjonalność, najlepsze materiały i wysoką jakość. Wszystkie ich produkty są projektowane i szyte w Polsce, a my zawsze chętnie testujemy sprzęt rodzimych marek. 

BUDOWA I WYKONANIE
Apteczkę, którą testowałem wykonano z Cordury® 500D w kamuflażu PenCott® GreenZone. Jej wymiary to ok. 20cm x 15cm x 7 cm. 

Cała konstrukcja jest dość prosta i składa się z dwóch elementów – z kieszeni z wewnętrznym organizerem oraz panelu wyposażonego w taśmy w systemie molle.

Na przodzie apteczki znajduje się rzep o wymiarach 5 cm x 10 cm na naszywki (nie są dołączone do zestawu), a obok niego wszywka z logiem producenta.

Pod częścią z rzepem umieszczono przelotową kieszeń (np. na lateksowe rękawiczki, bądź inne dość płaskie przedmioty). Można się do niej dostać z dwóch stron za pomocą zamków błyskawicznych renomowanej marki YKK®, których wodziki wyposażono w materiałowe uchwyty ułatwiające otwieranie. Niestety, wszystkie małe elementy są w kolorze czarnym, co dość mocno odcina się od zastosowanego tu kamuflażu. Z drugiej strony łatwiej odnaleźć uchwyty, klamry czy ściągacze w kryzysowej sytuacji.

Solidny taśmowy uchwyt ułatwia zerwanie apteczki z panelu.

Na spodzie apteczki znajdziemy gumosznurek ze ściągaczem pozwalający zamontować przedmioty, do których chcemy mieć szybki dostęp, np. stazę taktyczną czy rękawice. Jest tu także otwór odprowadzający wodę lub pył.

Główna przegroda zamykana jest za pomocą dwukierunkowego zamka błyskawicznego (YKK®).

Kieszeń otwiera się na całą długość apteczki (tzw. konstrukcja clam shell), co zapewnia optymalny dostęp do organizera wewnętrznego.

Sam organizer jest dobrze przemyślany. Składa się głównie z systemu gumowych taśm oraz trzech płaskich przegródek (w tym dwóch siatkowych).

Znajduje się tu również rzep na nożyczki, który umożliwia ich szybkie wyszarpnięcie w awaryjnej sytuacji. W dolnej części kieszeni umieszczono dodatkową taśmową pętelkę do podpięcia np. smyczy czy karabińczyka.

Panel, na który montujemy apteczkę, wyposażono w dwie kolumny systemu MOLLE/PALS. Pozwala to na zamocowanie apteczki zarówno na plecaku, kamizelce jak i zwykłym pasku do spodni.

Z drugiej strony panelu naszyto mocny rzep, za pomocą którego przyczepiamy apteczkę.

Mocowanie jest dodatkowo zabezpieczone taśmą z solidną, szybko wypinaną klamrą ITW Nexus.

UŻYTKOWANIE
Apteczkę mam w swoim wyposażeniu już od trzech miesięcy. Praktycznie zawsze gdy wychodzę w teren mam ją ze sobą, czy to w/na plecaku, czy na pasie (czasem również oporządzeniowym). Jakość materiałów oraz wykonania (ryglowania, proste szwy itp.) stoją na najwyższym poziomie i nie zauważyłem jeszcze żadnych śladów zużycia. 

Kieszeń jest dobrze rozplanowana i pojemna. Po zerwaniu apteczki z panelu, ułożeniu jej na płaskim podłożu i rozsunięciu zamka na całą długość uzyskujemy pełny dostęp do zawartości. Oczywiście apteczki możemy również używać nie zdejmując jej z panelu.

Apteczkę zrywa się jednym prostym pociągnięciem. 

Niestety, gdy apteczka nie jest zabezpieczona taśmą, panel molle zmienia się w swoistą „poduszeczkę”, przez co kieszeń nieco się chybocze, a jej zerwanie jest utrudnione. Dobrym pomysłem mogło by być dodatkowe przeszycie ścianek panelu lub jego usztywnienie. Tę pierwszą modyfikację łatwo jednak wprowadzić na własną rękę – wystarczy igła i nitka 😉 Producent zapewnia, „że jest otwarty na wszelkie sugestie i opinie klientów”, mamy więc nadzieję, że weźmie sobie do serca także naszą uwagę 🙂

Na szczęście, po zabezpieczeniu taśmą stabilizującą, apteczka dobrze się trzyma. Nie majta się ani nie podskakuje nawet podczas szybkiego biegu.

Apteczka zrywana OAK GEAR to solidny produkt w dobrej cenie. Drobne wady nie umniejszają jej wartości. Bez problemu może posłużyć nie tylko jako typowo medyczna kieszeń, ale również jako ładownica ogólnego przeznaczenia czy organizer EDC. Ciekaw jestem, co w przyszłości zaprezentuje ta młoda polska marka.

Plusy:
+ Wysokiej jakości materiały,
+ rozbudowany organizer,
+ solidność wykonania,
+ jakość szwów.

Minusy:
 „pompujący się” panel molle.
 drobne elementy niedopasowane kolorystycznie do kamuflażu.

SPECYFIKACJA:


Produkty marki OAK GEAR można zamówić na stronie oakgear.pl lub w sklepie internetowym www.specarms.pl


/Roger/