CEDAR Combat Shirt to wprowadzona niedawno przez Black Mountain Tactical bluza bojowa będąca częścią zestawu mundurowego o wdzięcznej nazwie CEDAR.

Lekki i przewiewny Combat Shirt od BMT to w 100% polski produkt. Podobnie jak recenzowane przez nas wcześniej spodnie bojowe CEDAR Combat Pants, wykorzystuje wiele sprawdzonych i pomysłowych rozwiązań.

BUDOWA I WYKONANIE
Testowana przez nas bluza produkowana jest w następujących wariantach kolorystycznych: OLIVE, WZ.93 PANTERA, czarny, Multicam oraz PenCott GreenZone. CEDAR Combat Shirt uszyto z dwóch rodzajów materiałów: elastyczna, dolna część bluzy została wykonana z termoaktywnego poliestru wzbogaconego jonami srebra, natomiast górna, na którą składają się część barkowa oraz rękawy – ze wzmocnionej tkaniny RIP-STOP.

Warto zauważyć, że skład tkanin RIP-STOP różni się w zależności od kamuflażu. W wybranym przez nas PenCott GreenZone stosunek nylonu do bawełny wynosi 50:50. Trudno jednocześnie nie dostrzec, że odcień tego kamuflażu nieznacznie odbiega od produktów, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. Zastosowany przez BMT PenCott GreenZone wydaje się bardziej nasycony i kontrastowy.

Bluza zapinana jest na zamek błyskawiczny marki YKK, który wyposażono w wodzik z paracordu ułatwiający obsługę nawet w rękawicach. Dodatkowo suwak od strony ciała osłonięty jest listwą z materiału.

Kołnierz bluzy wykończono miękkim mikropolarem który chroni skórę szyi przed otarciami od zamka błyskawicznego czy zawieszenia od karabinu.

Z tyłu kołnierza znajduje się niewielki rzep, na który przyczepiono naszywkę z logo producenta.

Rękawy na wysokości ramienia wyposażono w kieszenie użytkowe zapinane na zamek błyskawiczny z wodzikiem z paracordu.

Na każdej z ww. kieszeni umieszczono rzepy Velcro (10 x 10 cm) na patche i insygnia. Kieszeniom towarzyszą dwie elastyczne pętle mocujące do przenoszenia światła chemicznego.

Rękawy posiadają także wzmocnienia na łokciach, w których można opcjonalnie umieścić wkłady ochronne. Dostęp do ich wnętrza jest zabezpieczony małym rzepem, zlokalizowanym niecałe 10 cm od mankietu bluzy.

Obwód wspomnianych mankietów można łatwo i szybko wyregulować za pomocą patki z rzepem.

UŻYTKOWANIE
Combat Shirt zaprojektowano specjalnie do noszenia z kamizelką balistyczną. My używaliśmy go również z chest rigami, i w obydwu przypadkach bluza doskonale się sprawdziła w trakcie ciepłych dni.

Zastosowane materiały gwarantują odpowiednie właściwości. Ramiona i barki są chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a elastyczny materiał na plecach, torsie i pod pachami dobrze odprowadza wilgoć, ciepło, oraz szybko schnie. Wzbogacenie poliestru jonami srebra zapewnia bluzie dodatkowe właściwości antybakteryjne.

Wielkim atutem jest niewielka waga bluzy oraz jej krój, który nie ogranicza swobody ruchu.

Dostęp do kieszeni na rękawach jest łatwy i intuicyjny – same kieszenie nie są bardzo pojemne, ale w zupełności wystarczają aby pomieścić np. notes, opatrunek czy smartfona.

Bluza nie jest jednak pozbawiona pewnych wad. Jak zawsze, zwracamy uwagę na jakość wykonanych szwów oraz wykończeń. Tu, niestety, zauważyliśmy, że w paru miejscach szwy nie są zbyt proste. Nie miało to jednak żadnego wpływu na ich wytrzymałość. Po kilku miesiącach użytkowania w słońcu i deszczu CEDAR nadal wygląda i sprawuje się bardzo dobrze.

Podsumowując, CEDAR Combat Shirt to przemyślany i całkiem nieźle wykonany element ubioru. Wraz ze spodniami CEDAR Combat Pants stanowi doskonałą alternatywę mundurową dla wielu innych produktów z katalogu odzieży militarnej.

Plusy:

niewielka waga,
dobre właściwości termoaktywne,
zastosowanie tkaniny z jonami srebra,
wzmocnienia na łokciach,
miękkie wykończenie kołnierza.

Minusy:

niedociągnięcia w wykonaniu niektórych szwów.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: NyCo, poliester z jonami srebra.
  • Dostępne kolory/kamuflaże: czarny, olive, Wz.93 Pantera, MultiCam, PenCott GreenZone.
  • Waga: ok. 475 g (rozmiar M).
  • Cena:
    ‣ 299 zł za wersję w kamuflażu PenCott GreenZone oraz MultiCam,
    ‣ 199 zł za wersję oliwkową, czarną oraz w kamuflażu Wz.93 Pantera.

bm_white
Odzież marki Black Mountain można zakupić m.in. w sklepie Gunfire.pl.


/Siemion/