Dobrze przemyślana, w pełni autonomiczna platforma do przenoszenia istotnego dla nas ekwipunku, oferująca łatwy dostęp i niekolidująca z noszonym wraz z nią plecakiem? Jeszcze do niedawna można było znaleźć tego typu produkty tylko u jednej firmy z USA. Na szczęście, DBR wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wszędołazów, i ze świeżym spojrzeniem na ich potrzeby stworzył Chest Rig FRONTIER (Rubież).

DBR Custom Gear to niewielka polska firma stawiająca na jakość oraz możliwość personalizowania produktów na życzenie klienta. O marce DBR Custom Gear szerzej pisaliśmy przy okazji recenzowania ich innych produktów (nerka Spartan, zawieszenie CCS).


Frontier z podczepioną apteczką IFAK-SD.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE
FRONTIER to minimalistyczna a zarazem dobrze przemyślana konstrukcja. Główną część uszyto z oryginalnej Cordury® 500D w dwóch kolorach: PenCott® GreenZone i kontrastującym pomarańczowym użytym we wnętrzu. Kolory można dowolnie dobierać (nawet z pośród tych rzadko spotykanych), konfigurując produkt według własnych upodobań.

Chest składa się z trzech głównych elementów: kieszeni, szelek oraz paska stabilizującego.

Szelki typu „H” uszyto z wytrzymałej taśmy poliamidowej. Ergonomiczny krój gwarantuje, że dobrze układają się na ciele, a wybór „płaskiej” taśmy powoduje, że nie kolidują z innymi szelkami, np. od plecaka. W tylnej części znajduje się rzep na np. nametaga, oraz dwa regulatory. Pasek stabilizujący również wyposażono w regulator.

Na przedniej części szelek znajdują się taśmy w systemie PALS (dwa rzędy i jedna kolumna na każdej szelce), dzięki którym możemy zamontować dodatkowe ładownice czy radio, zarówno w pionie, jak i poziomie.

Szelki łączą się z główną częścią FRONTIERa za pomocą solidnych, szybko-wypinanych klamer marki ITW NEXUS.

Główna część chest riga (26 x 17 x 6cm) jest dość płaska. Na jej froncie znajdziemy dwa pionowe rzepy na patche lub indywidualne oznaczenia, oraz płaską kieszeń z kontrastującym wnętrzem, która bez problemu pomieści mapę, dokumenty, i inne płaskie przedmioty.

Tylna, przylegająca do ciała ścianka została wykonana z materiału w jednolitym kolorze (tu: Coyote). Dodatkowo usztywniono ją za pomocą cienkiej pianki, co podnosi komfort użytkowania FRONTIERa. Przez całą długość tylnej ścianki przechodzi taśma w systemie PALS (8 komórek), dzięki której możemy podczepić do chesta dodatkową kieszeń, czy apteczkę (np. IFAK-SD). Z tyłu znalazła się również wszywka z logo, adresem strony internetowej oraz informacja o kraju pochodzenia produktu (Polska).

Główna komora zamykana jest za pomocą dwukierunkowego zamka błyskawicznego (YKK) w systemie Corner Closure Design. Ów system, w którym suwak otwieramy za pomocą ręki dominującej (przy zakupie należy zdecydować się na wersję prawo-, lub leworęczną),  zapewnia dość obszerny dostęp do wnętrza. Takie rozwiązanie pozwoliło także na umieszczenie dodatkowych taśm PALS na bocznej oraz dolnej ściance FRONTIERa, do których możemy przytroczyć dodatkowy ekwipunek.

Wodziki zamka błyskawicznego wykonano z paracordu, które można związać.

Wnętrze FRONTIERa wyposażono w cztery kieszonki w kontrastującym kolorze (tu: pomarańczowym). Na przedniej ściance znajdziemy trzy kieszonki o mieszkowej konstrukcji, zaś na bocznej – jedną wąską. Dwa solidne D-ringi można wykorzystać np. do przypięcia kluczy, karabińczyków lub smyczy, zaś w elastycznych taśmach (które na etapie zamówienia można zastąpić np. gumo-sznurkiem z regulatorem), możemy umieścić podłużne przedmioty, tj. długopisy, lightsticki, itp.

Trzecia wewnętrzna ścianka (ta od strony przylegającej do ciała), obszyta została miękkim rzepem (pętelki), dzięki czemu można customizować chesta pod swoje potrzeby. Wystarczy umieścić na ściance dodatkowe kieszonki, organizery czy kabury wyposażone w rzep (haczyki).

Mimo że DBR przyzwyczaił nas już do jakości swoich wyrobów, muszę jeszcze raz podkreślić ogromną staranność ich wykonania. Szwy są precyzyjne, wszystkie krawędzie wykończono lamówką, a w newralgicznych punktach znajdziemy ryglowania. W swoim egzemplarzu nie znalazłem nawet jednej odstającej nitki. Nie jest to tzw. masówka – widać tu rękę prawdziwego rzemieślnika.

UŻYTKOWANIE
FRONTIER jest w moim posiadaniu już od około roku. 
Używałem go w przeróżnych sytuacjach, tj. wędrówki po górach, pływanie kajakiem, obozowanie, czy nawet jazda rowerem. Główną zaletą tego chest riga jest możliwość przenoszenia w nim najbardziej potrzebnego ekwipunku, przy jednoczesnej gwarancji szybkiego i wygodnego dostępu do środka, nawet podczas noszenia plecaka.

Do FRONTIERa zmieścimy naprawdę wiele przedmiotów, a dzięki wewnętrznym organizerom unikniemy chaosu.


Frontier pomieści naprawdę wiele 🙂 

Jak już wcześniej wspomniałem, chest nie koliduje z plecakami. Szelki są na tyle płaskie, że nie uwierają w plecy czy ramiona.

Corner Closure Design zapewnia optymalny dostęp do wnętrza głównej kieszeni. Dodatkowym atutem systemu CCD są naszyte na dwóch ściankach taśmy PALS, co pozwala na rozbudowę całej platformy. Często przytraczałem do nich nóż lub wodoszczelny pojemnik na zapasowe baterie.

Przednia płaska kieszeń idealnie nadaje się do przenoszenia mapy lub dokumentów.

Jak widać na powyższym zdjęciu, chest rig jest na tyle płaski, że daje się go bez problemu nosić pod odzieżą wierzchnią, np. przeciwdeszczową.

FRONTIERa często nosiłem wraz z podpiętą apteczką IFAK-SD (również od DBR Custom Gear), która dla mnie okazała się jego idealnym uzupełnieniem, zwłaszcza gdy zmęczony zrzucałem z ramion plecak i rozpoczynałem przygotowywanie obozowiska. Miałem wtedy przy sobie wszystko co niezbędne i nie musiałem się martwić w razie ewentualnego wypadku z nożem.

Podsumowując, FRONTIER to kawał dobrze przemyślanego i wykonanego szpeju, który jest świetnym dopełnieniem plecaka podczas wędrówek po górach czy lasach. Doskonale sprawdzi się też w innych, mniej oczywistych sytuacjach. DBR po raz kolejny stanął na wysokości zadania i stworzył produkt praktycznie bez wad. Od jakiegoś czasu FRONTIER stał się oficjalnie moim nieodłącznym (drugim, obok tego poniżej ;)) towarzyszem wszelkich wypraw.

Plusy:
+
niski profil,
+ możliwość personalizacji wnętrza oraz doczepienia dodatkowego ekwipunku,
+ nie koliduje z plecakiem,
+ Corner Closure Design,
+ bardzo dobra jakość wykonania.

Minusy:
brak.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: Cordura® 500D, taśmy poliamidowe.
  • Dostępne kolory: mnóstwo (pełna lista dostępna na stronie produktu).
  • Wymiary: 26 x 17 x 6 cm.
  • Waga: ok. 400 g.
  • Cena: od. 370 PLN (380 PLN za wersję w PenCott® GreenZone).


Produkty marki DBR Custom Gear można zamówić bezpośrednio na stronie producenta dbrcustomgear.com


/Roger/