Kto nie lubi zjeść czegoś ciepłego na świeżym powietrzu? Co jednak w sytuacji gdy specyfika terenu nie pozwala rozpalić otwartego ognia, bądź zabraknie nam odpowiedniego paliwa? Z pomocą przychodzi kuchenka survivalowo-ekspedycyjna MOD.04 V. 3.0 od polskiej marki Survivaltech.pl.

Na rynku turystycznym istnieje wiele rozwiązań poświęconych przygotowywaniu ciepłych płynów oraz posiłków w terenie. Najbardziej popularny sprzęt jest najczęściej przystosowany do jednego rodzaju paliwa (propan-butan, paliwa ciekłe bądź stałe itd.). Minusem tego typu rozwiązań jest jednak to, że gdy skończy nam się paliwo zabrane ze sobą w zapasie – taka kuchenka staje się w zasadzie bezużyteczna i tylko ciąży nam w plecaku. Produkt od chłopaków z Survivaltech nie cierpi na tego rodzaju przypadłość 🙂

fasola

BUDOWA I WYKONANIE
MOD.04. V. 3.0 to kolejny już, rozwojowy model znanej i lubianej kuchenki na paliwo stałe. Kuchenka została zaprojektowana i wykonana w Polsce przez Survivaltech we współpracy z rodzimym knife-makerem Melonem z MelonTools. Kuchenkę otrzymujemy w prostym, czarnym, nylonowym pokrowcu o wymiarach 150 mm x 120 mm x 4 mm.

1

Wewnątrz znajdziemy zestaw składający się z 9 płaskich stalowych elementów.

2

Komplet ten pozwala na konfigurowanie kuchenki w zależności od potrzeb. Po złożeniu, podstawowa bryła przypomina małą wieżę. W takim układzie możemy palić w niej paliwem pozyskanym w terenie, np. drewnem, kartonem itp.

W dolnej części kuchenki znajdują otwory ułatwiające pobieranie tlenu (czyli wzmagające ciąg), a co za tym idzie, poprawiające wytwarzanie wysokiej temperatury w jej wnętrzu podczas spalania.

DSC_8239

Na przedniej ściance znajduje się sporych rozmiarów otwór służący do dokładania paliwa do ognia, np. małych patyków. Na szczycie znajdują się wycięcia tworzące swego rodzaju „blanki”. Poprawiają one stabilność stojących na palenisku naczyń oraz usprawniają rozprowadzanie ciepła. Dodatkowo kuchenkę można wbić lekko w ziemię, co umożliwiają cztery ażurowe „nóżki”.

3

Na szczycie paleniska możemy umieścić krzyżakowy ruszt poprawiający sztywność konstrukcji oraz ułatwiający gotowanie w małych naczyniach. 

4

Palenisko można podnieść poprzez dołożenie kolejnej stalowej płytki. Kuchenkę można wtedy zasilać kupnym paliwem w kostkach, takim jak Esbit czy BCB.

DSC_8234

Tego samego rodzaju paliwa można użyć po zmontowaniu małego trójkątnego rusztu z podstawką.

5

UŻYTKOWANIE
Płaski zestaw w pokrowcu jest na tyle lekki i zajmuje tak niewiele miejsca, że można go umieścić na dnie torby czy plecaka i mieć go zawsze przy sobie podczas wypadów w teren. Bez problemu schowamy go również w większej kieszeni czy tzw. „nerce” (np. od Stronghold Group widocznej na zdjęciu poniżej).

DSC_8224

Kuchenkę posiadam od ok. 10 miesięcy – w tym czasie używałem jej dosyć intensywnie. Paliłem w niej naprzemiennie stałym paliwem naturalnym oraz chemicznym w kostkach. W obu przypadkach udawało mi się uzyskać odpowiednią temperaturę do zagotowania wody, podgrzania posiłku czy usmażenia jajek. Według producenta „dwie małe gałęzie z suchego drzewa wystarczają w zupełności aby doprowadzić 0,5 litra wody do wrzenia w czasie do 8 minut”.

survivaltech_breakfast

kania

Otwór w przedniej ściance jest na tyle duży, że podtrzymywanie ognia nie sprawia żadnych trudności. Można również dokładać gałązki, używając „komina” kuchenki (po uprzednim zdjęciu naczynia).

joan_kuchenka

Oczywiście musimy liczyć się z tym, że gotując na paliwie naturalnym nasze naczynia oraz sama kuchenka zostaną osmolone. Po pewnym czasie zauważyłem również, że kuchenka podatna jest na niewielkie odkształcenia powstające pod wpływem wysokiej temperatury lub podczas transportu. Nie jest to jednak duży problem – poszczególne elementy łatwo naprostować w dłoniach.

kawa

Plusy:

+ niewielka waga,
+ kompaktowe wymiary po złożeniu,
+ możliwość gotowania na różnego rodzaju paliwie stałym.

Minusy:
 podatna na odkształcenia.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: stalowa blacha 0,6 mm
  • Wymiary po złożeniu (w pokrowcu): 150 mm x 120 mm x 4 mm
  • Waga (wraz z pokrowcem): ok. 336 g
  • Cena: ok. 75 zł

Od niedawna dostępna jest również lżejsza, tytanowa wersję kuchenki (oczywiście w odpowiednio wyższej cenie). Znajdziecie ją TUTAJ.


Survival_logo

Produkty marki Survivaltech można zakupić bezpośrednio u producenta na stronie survivalsklep.pl.


/Roger/