Multi Purpose Pack – jak sama nazwa wskazuje – plecak uniwersalny. My szukaliśmy jednak czegoś konkretnego, głównie do przenoszenia wody na kamizelce taktycznej. Plecak od Neptune Spear spełnił nasze oczekiwania z nawiązką, oferując jeszcze parę dodatkowych możliwości.

Neptune Spear to kolejna polska marka na rynku oporządzenia taktycznego, a my zawsze chętnie testujemy rodzime produkty. Dlatego też z ciekawością śledziliśmy rozwój tej młodej firmy. Gdy oferta stała się dość pokaźna, stwierdziliśmy że warto przyjrzeć się z bliska paru ich wyrobom. Na pierwszy ogień poszedł wspomniany wcześniej Multipurpose Pack Type 1.

Multipurpose Pack zamocowany na plate carrierze GPC. Obok widoczne zawieszenie Customizable Rifle Sling, również od Neptune Spear.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE
Plecaki Multipurpose dostępne są w czterech rozmiarach oraz w wielu różnych kolorach i kamuflażach. My wybraliśmy najbardziej pojemną wersję (2631) w kamuflażu PenCott® GreenZone wraz z dodatkowym paskiem kompresyjnym. Nasz plecak ma pojemność ok. 10 l i wymiary 35,8cm x 24,8cm x 11,4cm. W większości został wykonany z Cordury® 500D.

Na froncie plecaka znajdziemy dwie kieszenie zewnętrzne. Górna, ukryta pod klapą z rzepem, zamykana jest na dwukierunkowy zamek błyskawiczny (marki YKK) z pętelkami z paracordu. 

Poniżej górnej kieszeni znajduję się dwa rzędy taśm z rzepem na identyfikację, naszywki itp. Dostępu do dolnej kieszeni chroni mocny rzep. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w niej umieścić opcjonalne wkładki/przegrody wewnętrzne np. na zapasowe magazynki. Dodatkowo z zewnątrz kieszeń ta została obszyta trzema rzędami tkanych taśm (Murdock Webbing) w systemie MOLLE (po 6 komórek każda).

Taśmy MOLLE znajdziemy również na bokach (3 rzędy po 3 komórki) oraz spodzie plecaka (dwie taśmy po trzy komórki). Tutaj też znajduje się otwór drenażowy.

W tylnej części umieszczono taśmowy system montażu (MOLLE).

Taśmowe pętle w górnej części pleców, oraz taśmy z mostkami (Triglide) w dolnej, umożliwiają dopięcie opcjonalnych szelek, co pozwala na noszenie plecaka bez kamizelki.

Z każdej strony umieszczono również pętle pozwalające na zamocowanie dodatkowych pasków kompresyjnych zamykanych za pomocą solidnych klamer ITW Nexus.

W górnej części znajdziemy dwa otwory na wyprowadzenie rurek od systemów hydracyjnych.

Główna komora plecaka zamykana jest za pomocą dwukierunkowego zamka błyskawicznego marki YKK, wyposażonego w wodziki wykonane z paracordu. Zamek dodatkowo został osłonięty paskiem z materiału. Plecak otwiera się mniej więcej do połowy swojej wysokości.

Wewnątrz na przedniej ściance znajdują się rzepy służące do podczepiana wszelkiego rodzaju opcjonalnych organizerów, pętelki z paracordu na karabińczyki oraz estetyczna lamówka z logiem producenta.

Komorę przedzielono izolowaną podwójną przegrodą wykonaną z neoprenu o grubości 3 mm. Wewnątrz przegrody umieszcza się wkład hydracyjny, utrzymywany na miejscu przez elastyczne taśmy. Plecak przystosowano głównie do nisko-profilowych wkładów tj. 3L Source WLPS. Jako że nie dysponujemy jeszcze wspomnianym wkładem, użyliśmy innych modeli marki Source – litrowego wkładu Kangaroo oraz  WPX 3L. Z pierwszym nie mieliśmy żadnych problemów, zaś WPX okazał się trochę za długi. Wystarczyło jednak nie napełniać go całkowicie i zagiąć lekko górę, by się zmieścił.

Za izolowaną przegrodą znajduje się miejsce na opcjonalny sztywnik (element usztywniający plecy).

Wkład hydracyjny podwiesza się za pomocą taśmy z mostkiem z tworzywa.

UŻYTKOWANIE
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wzięciu plecaka do ręki, to jego solidność. Jak można zauważyć na zdjęciach, wszystkie szwy są idealnie wykonane, a użyte materiały, klamry i dodatki są najwyższej jakości. Oczywiście całość odszyto ręcznie w Polsce. Multipurpose Pack Type 1 użytkuję już ponad pół roku i od tego czasu nie zauważyłem żadnych uszkodzeń. 

Plecak jest bardzo pojemny. Bez problemu oprócz 2-litrowego bukłaka Source pomieścił jeszcze dodatkową 1,5-litrową butelkę wody, prowiant, zapasową wierzchnią odzież i jeszcze kilka innych drobiazgów. Oczywiście, jeżeli ktoś nie potrzebuje takiej ładowności lub po prostu chce zachować niższy profil pleców, to może zamówić mniejszą wersję. Neptune Spear jest też otwarty na wszelkiego rodzaju modyfikacje i zamówienia indywidualne, więc jeżeli chcemy wprowadzić jakieś zmiany do ich projektu to nie powinno być z tym problemu 🙂

Plecak jest dość wysoki – zajmuje o jeden rząd taśm MOLLE więcej niż standardowy panel kamizelki typu PC. Początkowo miałem obawy, że wystająca dolna część może kolidować z „buttpackami” i innym szpejem umieszczonym na pasie biodrowym, jednak testy terenowe pokazały, że się myliłem.

Neoprenowa przegroda spełnia swoje zadanie dobrze izolując temperaturę płynów, a dodatkowe kieszenie zewnętrzne, pętelki z paracordu oraz wewnętrzne rzepy pomagają przy organizacji drobnych przedmiotów.

Plecak swoje waży – niemal tyle co plate carrier, którego obecnie używam. Znaczny wpływ na tę wagę ma neoprenowa przegroda, która sama w sobie jest dość ciężka. Jeżeli zależy nam na tym, żeby plecak był lżejszy, to na specjalne życzenie producent może wykonać przegrodę z lekkiej siatki lub tkaniny. Musimy jednak pamiętać, że stanie się to kosztem właściwości termoizolacyjnych produktu.

Multipurpose Pack zamocowany jako rozszerzenie małogabarytowego plecaka.

Podsumowując, TYPE 1 to bardzo solidny i przemyślany plecak polskiej produkcji. Sprawdzi się nie tylko jako dodatek do plate carriera, ale również jako duża kieszeń pozwalająca na rozbudowę innych platform.

Plusy:
+ pojemność,
+ jakość wykonania i wytrzymałość,
+ izolowana kieszeń na hydrację,
+ kieszenie zewnętrzne.

Minusy:
 dość wysoka waga.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: Cordura® 500D, neopren.
  • Dostępne kolory/kamuflaże: Multicam®, Multicam® Tropic, Multicam® Arid, Multicam® Black, Multicam® Alpine, PenCott® GreenZone, PenCott® BadLands, PenCott® SandStorm, PenCott® SnowDrift, ATACS® FG, ATACS ®AU, ATACS® LE, Kryptek® Mandrake, Kryptek® Highlander, Kryptek® Yeti, Kryptek® Typhon, Woodland, Digital Woodland, AOR2, Ranger Green, Olive Drab, RAL7013, Coyote Brown, Black.
  • Pojemność: ok. 10 L.
  • Wymiary: 35,8 cm x 24,8 cm x 11,4 cm (model 2631).
  • Waga: ok. 650 g (z paskiem kompresyjnym).
  • Cena: od 305 zł (za najmniejszą wersję 2421). 385 zł za opisaną wersję (model 2631).


Produkty marki Neptune Spear można zakupić na bezpośrednio na stronie producenta.


/Roger/