Nerka SPARTAN to kieszeń przeznaczona do przenoszenia EDC (Every Day Carry).  To produkt minimalistyczny, sprawdzający się, jak nazwa wskazuje, nawet w spartańskich warunkach.

DBR Custom Gear jest młodą polską marką oferującą szeroką gamę ręcznie wykonywanego ekwipunku turystycznego i militarnego. DBR stawia przede wszystkim na jakość i użyteczność produktów, jednocześnie oferując szeroką możliwość konfiguracji zamawianych przedmiotów w zależności od potrzeb i według wskazówek użytkownika.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE
SPARTANa zaprojektowano tak, by miał możliwie jak najniższy profil, dzięki czemu nie odstaje zanadto od ciała. Jego bryła ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 19 x 11 x 6 cm. Nerka wykonana jest z oryginalnej Cordury® 500D w dwóch kolorach. My wybraliśmy model w kamuflażu PenCott® BadLands, z kontrastującym wnętrzem w kolorze pomarańczowym.

Nerka opatrzona jest estetyczną metką z logo producenta, oraz ręcznie wpisaną datą produkcji.

Na przedniej ściance nerki nie umieszczono żadnych elementów, które mogłyby zahaczyć o ekwipunek lub otoczenie (rzepy, taśmy, gałęzie itp.).

Tylna ścianka została wykonana z materiału w jednolitym kolorze (tu: Coyote). W tym miejscu znalazła się również wszywka z logo, adresem strony internetowej oraz informacja o kraju pochodzenia produktu (Polska).

Na jednej z bocznych ścianek umieszczono dwa rzędy taśm w systemie PALS pozwalających na przytroczenie noża, karabińczyka czy dodatkowej kieszonki.

SPARTANa nosi się pasie za pomocą poliamidowej taśmy (o szerokości 25 mm), zapinanej solidną klamrą (ITW Nexus). Taśmę o regulowanej długości można w razie potrzeby wypiąć i przełożyć, tak by klamra znajdowała się z odpowiadającej nam, lewej lub prawej, strony. Nerka jest produktem typu „stand alone”, więc nie posiada opcji montażu na innych elementach ekwipunku.

SPARTAN zamykany jest za pomocą solidnego, dwukierunkowego zamka marki YKK. Zamek wszyto odwrotnie, co w pewnym stopniu zabezpiecza go przed brudem i pyłem. Wodziki wykonane z paracordu nie „dzwonią” tak jak klasyczne metalowe uchwyty, a dodatkowo istnieje możliwość zawiązania ich o siebie (by zabezpieczyć zamek przed przypadkowym otwarciem).

Nerkę otwiera się asymetrycznie (tzw. Corner Closure Design). Zamek błyskawiczny przechodzi przez całą górną oraz jedną boczną ściankę. Spartan oferowany jest w dwóch wariantach: lewym (L) i prawym (R). Przed zakupem warto więc przemyśleć, na którym biodrze będziemy ją nosić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić ją również na środku pasa 😉

Wnętrze wyposażono w podszewkę, która chroni laminat warstwy zewnętrznej przed wycieraniem. My zdecydowaliśmy się na kolor pomarańczowy, który ułatwia odnalezienie przedmiotów wewnątrz nerki.

Komorę przedzielono dwiema elastycznymi przegrodami. Jedna z nich jest dwuwarstwowa, dodatkowo podzielona na trzy małe „kieszonki” (dwie o szerokości 6 cm i jedną o szer. 5 cm) mieszczące np. multitoola czy zapalniczkę. We wnętrzu znajdziemy również: solidny D-ring do przypięcia np. kluczy, elastyczną pętlę na dnie do ich ustabilizowania, oraz dwie dodatkowe pętle, w tym jedną elastyczną na długopis. Elementy wnętrza najłatwiej pokazać po wywinięciu nerki na lewą stronę (zdjęcia poniżej).


Płaska, elastyczna kieszeń od strony przylegającej do ciała.


Elastyczna kieszeń podzielona na trzy dodatkowe przegrody oraz elastyczna taśma na np. długopis.

D-ring, elastyczna taśma stabilizująca na spodzie oraz dodatkowa pętla na bocznej ściance.

UŻYTKOWANIE
Powyższa nerka gościła regularnie na moim pasie przez ostatnie cztery miesiące.
Towarzyszyła mi głównie podczas pieszych wędrówek w plenerze, choć parę razy zdarzyło mi się też zabrać ją na airsoftową strzelankę. Dzięki minimalistycznej bryle, SPARTAN sprawdzi się również na co dzień jako nierzucająca się zanadto w oczy kieszeń EDC. Dodatkowym atutem nieskomplikowanej „fasady” nerki jest łatwość czyszczenia jej z zabrudzeń.

Gabaryty nerki są optymalne do przenoszenia najpotrzebniejszych przedmiotów, przy zachowaniu dość niskiego profilu. Spokojnie pomieści toola, niewielką latarkę, notatnik, telefon, klucze i inne niezbędne nam przedmioty. Elastyczne kieszenie ułatwiają organizację wnętrza i nie odkształcają całej bryły po ich zapakowaniu, tak jak w przypadku kieszeni z nierozciągliwego materiału.

Zamknięcie „Corner Closure Design” daje dobry dostęp do wnętrza nerki, jednocześnie zapewniając ochronę przed całkowitym jej otwarciem i przypadkowym wypadnięciem przedmiotów. Takie rozwiązanie ma jednak pewną niedogodność – po przełożeniu nerki na drugą stronę pasa, łatwy dostęp do środka mamy już tylko od góry. Dlatego też, jak już wcześniej wspominaliśmy, warto przed zakupem dokładnie przemyśleć, na którym biodrze zazwyczaj będziemy ją nosić. DBR stawia na personalizację, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować produkt do własnych preferencji i wygody.

Warto zwrócić uwagę na świetną jakość produktów od DBRa. Szwy są wykonane wręcz perfekcyjne, a użyte materiały, nici i klamry są najwyższych lotów. Dzięki temu mamy gwarancję, że SPARTAN posłuży nam bardzo długo.

Plusy:
+
niski profil,
+ łatwość czyszczenia,
+ Corner Closure Design,
+ bardzo dobra jakość wykonania.

Minusy:
brak.

SPECYFIKACJA:
  • Materiał: Cordura® 500D, tasmy poliamidowe 25 mm.
  • Dostępne kolory: mnóstwo (pełna lista dostępna na stronie produktu).
  • Wymiary: 19 x 11 x 6 cm.
  • Waga: ok. 182 g.
  • Cena: od. 220 PLN do 250 PLN (240 PLN za wersję w PenCott® BadLands).


Produkty marki DBR Custom Gear można zamówić bezpośrednio na stronie producenta dbrcustomgear.com


/Roger/