Zarówno broń jak i replikę warto chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, pyłem, brudem, czy wzrokiem osób postronnych. W związku z powyższym, tym razem wzięliśmy „na warsztat” ciekawy pokrowiec Rifle Sleeve od First Tactical®.

First Tactical® to amerykańska marka wspierana przez Point Blank Enterprises – firmę, która od ponad 40 lat wyposaża w sprzęt amerykańskie i międzynarodowe służby, m.in. wojskowe, policyjne, więzienne, federalne i inne. First Tactical® szczyci się tym, że nie tylko słucha swoich klientów, ale także stosuje wysokiej jakości nowatorskie materiały, czy przeprowadza testy w wymagających warunkach, dzięki czemu tworzy produkty innowacyjne i niezawodne. Dzięki uprzejmości Military 1st mieliśmy okazję sami się o tym przekonać.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE
Rifle Sleeve zapakowany został w niepozorny karton, który jednak posiada ukrytą niespodziankę. W jego wnętrzu nadrukowano różne wzory tarcz strzeleckich, które można wyciąć i z powodzeniem używać podczas treningów strzeleckich. Pomysłowe zastosowanie opakowania sprawia, że nie jest ono tylko zbędnym kawałkiem tektury.

Oprócz kartonu, pokrowiec zapakowano również w estetyczny foliowy worek z miłym dla oka nadrukiem, przypominającym poziomice na mapie topograficznej.

Do „rękawa” dołączona jest także estetyczna metka z informacjami o marce, zasadami gwarancji oraz kodem produktu.

Pokrowiec dostępny jest w trzech długościach: 34″, 42″ i 50″. My wybraliśmy model 42″. Taki wymiar jest według nas na tyle uniwersalny, że pozwala na przenoszenie zarówno długich jak i krótkich strzelb/karabinków. „Rękaw” produkowany jest również w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, coyote i OD green. Wszystkie powyższe modele wykonane są z tych samych materiałów – z zewnątrz jest to nylon o gramaturze 500D, a od wewnątrz – nylon 300D oraz pianka o grubości 10 mm.

Pokrowiec to minimalistyczna, ale pomysłowa konstrukcja. Zewnętrzna „skorupa” nie rzuca się zbytnio w oczy. Na jej górnej części naszyto gumowe logo, a obok trzy rzędy 15-to centymetrowych taśm Velcro na różnego rodzaju naszywki.

Znajdziemy tu również taśmowe pętle, w tym te od systemu Hook and Hang Thru™, który pozwala na zamontowanie pokrowca w specjalnej przelotowej kieszeni plecaków First Tactical.

Pogrubiony podwójny uchwyt transportowy pozwala na wygodne przenoszenie pokrowca w ręku.


Dostępu do wnętrza „rękawa” chroni solidny dwukierunkowy suwak marki YKK. Suwak wyposażono w estetyczne wodziki z tworzywa z logo producenta, oraz w otwory na opcjonalną kłódkę czy trytytkę.

Dodatkowym zabezpieczeniem są dwie taśmy kompresyjne z klamrami UTX D-FLEX marki Duraflex®. Klamry osłonięto opaską z elastycznego ściągacza, dzięki czemu ich otwieranie nie generuje niepotrzebnego hałasu.

Pokrowiec otwiera się na całą długość, co pozwala na jego całkowite rozłożenie na płaskiej powierzchni.

Na górnej klapie naszyto metkę z informacjami o metodzie czyszczenia, użytych materiałach itp. Znalazło się tu również miejsce na wpisanie np. swoich danych.

Klapa wyposażona została w miękki panel organizacyjny, kompatybilny z Velcro. Można do niego podczepić naszywki lub ładownice wyposażone w rzep.

Pod kolejną metką w górnej części klapy, znajduje się zamykany za pomocą rzepów otwór, który daje dostęp do wszytej wewnątrz pianki. Ta ukryta kieszeń może pomieścić dokumenty, tarcze strzeleckie bądź inne płaskie przedmioty.

Na dolnej klapie naszyto dwie taśmy zgodne z systemem molle, na których zamontowano dwa przesuwne uchwyty do przytrzymywania naszego karabinu lub strzelby. Przedni uchwyt to wytłoczka chroniąca lufę przed uszkodzeniem. Montuje się ją za pomocą taśmy z rzepem oraz dwóch haczyków.

Drugi uchwyt to prosta taśma z elastyczną częścią oraz miękką poduszeczką. Zapina się ją za pomocą metalowego haka.

Przesuwny system montażu stabilizuje przenoszoną broń krótką i długą. Dodatkowo, jeżeli zostanie nam trochę miejsca, możemy na taśmach zamontować opcjonalne ładownice w systemie MOLLE.

UŻYTKOWANIE
Pokrowiec jest w moim posiadaniu od ok. 4-5 miesięcy. Przez ten czas użytkowałem go dosyć intensywnie, przenosząc w nim głównie ciężką replikę karabinu wyborowego. Oprócz paru zabrudzeń i otarć nie widać na nim większych śladów zużycia. Zastosowane materiały są najwyższej jakości. Zwraca również uwagę dbałość o szwy. Detale w postaci wszechobecnego brandingu (wytłoczenia, suwaki itp.) dodatkowo cieszą oko.

Rifle Sleeve wybrałem głównie ze względu na jego minimalistyczny i niski profil, oraz możliwość montażu na innych platformach. Niestety, nie posiadam dedykowanego plecaka, ale pokrowiec bez problemu udało mi się zamontować na plecakach innych marek, wyposażonych w taśmy kompresyjne.

Pewnym minusem okazał się dla mnie brak dodatkowego paska na ramię czy szelek. Wystarczy jednak dokonać drobnej „modyfikacji” (np. dowiązać pętelki z paracordu w odpowiednich miejscach), by bez problemu użyć zawieszenia od przenoszonego w pokrowcu karabinu.

Po całkowitym rozpięciu pokrowiec jest na tyle płaski, że można go użyć także jako improwizowanej maty strzeleckiej, zapewniającej całkiem niezłą izolację termiczną od podłoża.

Oczywiście, co najważniejsze, pokrowiec spełnia swoje zadanie w 100%. Przenoszona zawartość trzyma się stabilnie i jest odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. 

Plusy:
+ prosty i atrakcyjny design,
+ stabilność przenoszonej wewnątrz broni/repliki,
+ kompatybilność z dedykowanymi plecakami (i nie tylko z nimi),
+ niski profil,
+ może służyć również jako improwizowana mata strzelecka,
+ dobra jakość wykonania.

Minusy:
– brak paska na ramię lub szelek w zestawie.

SPECYFIKACJA:
 • Materiał:
  ‣ 
  cześć zewnętrzna: nylon 500D
  ‣ część wewnętrzna: nylon 300D, pianka 10 mm.
 • Dostępne kolory: czarny, Coyote, OD green.
 • Pojemność: ok. 11,4 l (wersja 42″)
 • Dostepne rozmiary: 36″, 42″, 50″.
 • Wymiary (wersja 42″): 111.8cm x 26.7cm x 3.8cm.
 • Waga: ok. 820 g (wersja 42″).
 • Cena: ok. 80 £ (za wersję 42″).


Produkty marki First Tactical® można zakupić m.in na stronie sklepu Military 1st.


/Roger/