Każdy kto miał do czynienia z zieloną taktyką czy fotografią przyrody wie, jaką przewagę może zapewnić mu odpowiednio dobrany kamuflaż. Klasyczne maskałaty rozbijające sylwetkę kojarzą się zazwyczaj z topornymi i ciężkimi konstrukcjami z juty wykonywanymi samodzielnie na bazie mundurów. Okazuje się jednak, że można mieć odmienne podejście do tego tematu, czego najlepszym przykładem jest testowany przez nas rafiowy Viper Hood od ProApto®.

Młoda marka ProApto®, której produkty zdobywają coraz większą popularność m.in. w Europie, Stanach czy Rosji, wprowadza szereg innowacji do światka maskałatów. Włosi szczycą się nie tylko tym, że zaproponowali i zaprojektowali wielofunkcyjny ghillie suit czy lekki, wodoodporny i oddychający maskałat 3D z imitacją liści, ale także tym, że dostępne w ich ofercie kamuflaże zostały opracowane w oparciu o badania naukowe związane z neuropsychologią percepcji. Warto przy tym dodać, że wszystkie stroje wykonywane są ręcznie we Włoszech i posiadają dożywotnią gwarancję.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE
ProApto® ustandaryzował swoje maskałaty i oferuje je w wielu opcjach kolorystycznych dostosowanych do konkretnego środowiska oraz pory roku (na ten moment to 10 wzorów). Podczas projektowania wzorów, próbki kolorystyczne były testowane w naturze, aby zapewnić jak najlepsze wtopienie się w otoczenie. My wybraliśmy dość uniwersalną wersję nr 7, funkcjonującą także pod nazwą Mountain TRANSISTION, czyli maskałat przeznaczony dla środowiska górskiego i obszarów przejściowych.

ProApto® oferuje nie tylko szeroką gamę kolorystyczną, ale także wiele typów maskowań, począwszy od prostych nakryć maskujących, poprzez wielofunkcyjne konstrukcje, aż do kompletnych strojów tzw. wookie suit (pełna lista do znalezienia tutaj). My zdecydowaliśmy się na klasyczny kaptur maskujący ProApto® Viper Hood z farszem wykonanym z rafii. 

Głównym elementem wyróżniającym produkty marki ProApto® na tle konkurencji jest ich materiał bazowy. Włosi zamiast tradycyjnie używanych tkanin czy siatek kaletniczych użyli w swoich konstrukcjach ręcznie plecionej nylonowej siatki.

Kaptur zapina się za pomocą taśmy z klamrą ITW. Wyposażono go w szereg regulatorów, ułatwiających dopasowanie do sylwetki użytkownika. Za ich pomocą można odpowiednio dobrać m.in obwód maskałatu wokół klatki piersiowej, ramion czy głowy.

W tylnej części kaptura znajdziemy również wykonany z paracordu uchwyt od tzw. PVF Hood-System®– autorskiego systemu, który pozwala na szybkie zwiększenie pola widzenia poprzez pociągnięcie jednej linki.

Na obydwu stronach części piersiowej naszyto rzepy (pętelki) na naszywki, insygnia itd. W zestawie z maskałatem otrzymujemy estetyczną naszywkę PVC z logo producenta.

Farsz naszego Viper Hooda wykonany został z ekologicznej rafii z niewielką domieszką sizalu. Jako że zarówno rafia jak i sizal są materiałami pochodzenia organicznego (włókna rafii są pozyskiwane z liści palmy, zaś sizalu – z agawy sizalowej), ich tekstura nie odstaje od naturalnej roślinności podobnego typu.

Wśród rafii umieszczono gumki ułatwiające wplatanie w farsz elementów roślinności. Co ważne, wraz z maskałatem otrzymujemy zapasowy zestaw gumek, gdyby nasze uległy uszkodzeniu lub gdybyśmy po prostu chcieli jeszcze bardziej zagęścić nasz ghillie suit naturalnym farszem. Co więcej, producent dołącza do przesyłki również dodatkową rafię, której możemy użyć nie tylko do uzupełnienia maskałatu (w razie potrzeby), ale także do zamaskowania broni, obiektywu aparatu, czy innych elementów stroju, np. kapelusza.

Kaptur jest wyjątkowo lekki i zajmuje niewiele miejsca. Całość waży ok. 380 g i po odpowiednim zwinięciu bez problemu zmieści się w większej ładownicy czy plecaku.

UŻYTKOWANIE
Viper Hood użytkujemy już około 7 miesięcy. Używaliśmy go głównie podczas rozgrywek airsoftowych, ale znalazł u nas zastosowanie także w fotografii przyrody. Wybrany przez nas wariant kolorystyczny jest dość uniwersalny i, po uzupełnieniu go odpowiednim farszem roślinnym, spełniał swoje zadanie zarówno w czasie wiosny, lata i jesieni.

Wyeliminowanie tkanin znanych z tradycyjnych ghillie suitów ma wiele zalet. Waga maskałatu jest znacznie mniejsza niż w klasycznych konstrukcjach, wzrosła oddychalność oraz pakowność, no i nie musimy się martwić o przypadkowe rozdarcia (testy wytrzymałościowe użytej siatki można obejrzeć tutaj). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest brak nasiąkającego materiału w razie ewentualnych opadów deszczu.


Mokry Viper Hood podczas rozgrywek airsoftowych.

Jako że rafia z wyglądu przypomina suchą trawę, to z początku obawialiśmy się o jej wytrzymałość. Nie mogliśmy się jednak bardziej pomylić – nie da jej się rozerwać gołymi rękami.

Kaptur jest wygodny i nie krępuje ruchów użytkownika. Rozmiar jest dopasowywany indywidualnie, dzięki czemu wszystko dobrze leży i się nie przesuwa. Viper Hood zapewnia maskowanie głowy, barków, ramiom, pleców, oraz część klatki piersiowej. Istnieje również możliwość rozbudowy kaptura o dodatkowe elementy, takie jak długie rękawy czy przedłużone plecy.

Farsz z rafii bardzo dobrze wtapia się w otoczenie, zwłaszcza gdy uzupełnimy go naturalną roślinnością. Oczywiście wszystko zależy też od odpowiedniego doboru miejsca, w którym mamy zamiar się ukryć. Gdy jednak starannie wybierzemy naszą kryjówkę, to rezultaty są fenomenalne, co, mamy nadzieję, widać na załączonych zdjęciach.

Maskałat sprawdził się także podczas naszych prób fotografowania przyrody.  Zadanie to ułatwiło uzupełnienie ghillie naturalną roślinnością, która oprócz dodatkowych właściwości maskujących, pomogła także zredukować ludzki zapach. Kilka razy udało nam się podejść na tyle blisko dzikich zwierząt, żeby zrobić satysfakcjonujące zdjęcia.


Niezdająca sobie sprawy z naszej obecności gniazdująca łabędzica.


Europejski żubr sfotografowany podczas wędrówki po Puszczy Białowieskiej.

W Puszczy udało nam się także wypatrzeć i sfotografować dzika.

Podsumowując, ProApto® zrobił naprawdę świetny produkt, który możemy polecić z pełną odpowiedzialnością. W zasadzie możemy o nim pisać i mówić tylko w samych superlatywach. Nie tylko doskonale maskuje, ale jest wytrzymały, lekki, i po zwinięciu, zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu stał się nieodłącznym elementem naszego leśnego ekwipunku.

Plusy:
+ bardzo mała waga,
+ kompaktowość,
+ wytrzymałość,
+ oddychalność,
+ wodoodporna baza z siatki,
+ możliwość rozbudowy,
+ dożywotnia gwarancja.

Minusy:
– brak.

SPECYFIKACJA:
  • Użyte materiały: nylon, rafia, sizal.
  • Dostępne kolory: ARID, MULTILAND, WOODLAND, GREENZONE, FOLIAGE GREEN, MOUNTAIN TRANSITION, MT-27 Multiland-Transition.
  • Dostępne rozmiary: dobierane indywidualnie pod klienta.
  • Waga: ok. 380 g.
  • Cena: 250 €.

Produkty marki ProApto® można zakupić kontaktując się bezpośrednio z producentem poprzez ich stronę internetową, wiadomość mailową na adres proaptohm@gmail.com, lub poprzez wiadomość prywatną na Facebooku.


/Roger/