BLACK MOUNTAIN TACTICAL to polska firma, która, mimo że na rynku odzieży militarnej i outdoorowej pojawiła się zaledwie rok temu, stawia coraz pewniejsze kroki, zaskakując innowacyjnymi rozwiązaniami w swoich produktach. 

dsc_7139

Kilka miesięcy temu mieliśmy przyjemność recenzować pierwszy model spodni taktycznych spod ich igły – REDWOOD TACTICAL PANTS. Zostały przez nas ciepło przyjęte, choć nie ustrzegły się krytycznych uwag. Warto w tym miejscu nadmienić, że firma BMT bierze pod uwagę zdanie swoich klientów. W odpowiedzi na ich liczne sugestie zdecydowała się kontynuować prace nad tym projektem i niedawno wypuściła ulepszoną wersję REDWOOD’ów

Tym razem jednak recenzujemy inny model spodni od BMT, a mianowicie CEDAR COMBAT PANTS – produkt znacznie bardziej zaawansowany, o militarnym charakterze. Testowany egzemplarz otrzymany od Gunfire.pl sprawdzaliśmy w polskich Bieszczadach, lasach i na ulicach.

dsc_5631dsc_7043

BUDOWA I WYKONANIE
W chwili obecnej CEDAR’y dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym oraz wz.93 Pantera. Obie wersje wykorzystują splot RIP-STOP, choć różnią się zastosowanymi w ich budowie materiałami: czarne wykonane zostały z mieszanki bawełny i nylonu (50/50), Pantera zaś – bawełny i poliestru (65/35). Wkrótce mają się też pojawić wersje w Multicam*, Coyote oraz Oliv. Niniejsza recenzja bazuje na modelu w kamuflażu wz.93.

cedar_timeline_1cedar_s

CEDAR’y są dobrze dopasowane i wyjątkowo wygodne. Są dość lekkie i przewiewne, nie krępują ruchów, i umożliwiają swobodne działanie w różnych warunkach. Zastosowano w nich wiele sprawdzonych rozwiązań znanych z modelu REDWOOD TACTICAL, takich jak: prosty pojedynczy szew maszynowy o gęstym ściegu, obszerne szlufki umożliwiające korzystanie z szerokiego wachlarza pasów taktycznych, elastyczne wstawki na biodrach poprawiające komfort noszenia, czy też patki Velcro w pasie zamiast tradycyjnego zapięcia na guzik. Poszczególne elementy spodni zostały wykonane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły.

dsc_6997dsc_7264dsc_7266dsc_7273

CEDAR COMBAT PANTS posiadają siedem kieszeni: dwie udowe, dwie tyle, dwie boczne typu CARGO oraz dodatkową mniejszą kieszeń umieszczoną z przodu, tuż pod linią pasa. Ta ostatnia, podobnie jak obie tylne zostały wyposażone w zamki, do których przytwierdzono materiałowe uchwyty znacznie poprawiające wygodę ich otwierania i zamykania. Taki poręczny uchwyt posiada także rozporek.

dsc_7312

W przeciwieństwie do REDWOOD’ów, boczne kieszenie typu CARGO zostały tu wszyte pod kątem i wyposażone w elastyczny ściągacz oraz duże, wygodne zapięcie na guzik kanadyjski. Ponadto, wewnątrz każdej kieszeni CARGO znajduje się dodatkowa, mniejsza kieszonka, umożliwiająca lepszą organizację przenoszonej zawartości.

dsc_7327 dsc_7330 dsc_7334 dsc_7340

Kolejną nowością są zmiany wprowadzone we wstawkach w okolicach kolan. Tym razem producent postarał się, aby użytkownik miał opcję skorzystania z ochronnych wkładów. Dostęp do wnętrza wstawek jest możliwy dzięki zapinanym na rzep otworom, znajdującym się w ich dolnej części.

dsc_7297 dsc_7282

Wzmocnienie w postaci dodatkowej łaty materiału można znaleźć również w tylnej części (wzorem klasycznych spodni M65).

dsc_7350

Ciekawe jest również wykończenie nogawek: umiejscowiono w nich elastyczny ściągacz oraz system montażu do butów zakończony spłaszczonym haczykiem z tworzywa.

dsc_7279 dsc_7277 dsc_7276

UŻYTKOWANIE
Podobnie jak REDWOOD’y, spodnie CEDAR COMBAT PANTS są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Umożliwiają swobodę ruchu, są dość wytrzymałe i przewiewne. Dzięki użyciu sprawdzonych rozwiązań, korzystanie ze spodni odbywa się w sposób wygodny i intuicyjny, a zastosowany materiał RIP-STOP gwarantuje, że intensywne kucanie czy czołganie się nie będą stanowić dla nich większego zagrożenia.

dsc_7073dsc_7192dsc_7185

Przednie kieszenie znajdujące się w górnej części spodni są łatwo dostępne i dość pojemne. Ponadto posiadają wzmocnione wstawki przydatne przy przenoszeniu narzędzi wyposażonych w klips, takich jak multitool czy składany nóż.

dsc_7296

Innowacją jest dodanie niewielkiej, płaskiej kieszonki zamykanej na suwak – znajduje się ona po lewej stronie spodni, pomiędzy liną pasa a otworem jednej z przednich kieszeni. Kieszonka jest przeznaczona do przenoszenia smartfona – nie sprawdza się to jednak w praktyce, gdyż umieszczenie tak dużego przedmiotu w tym miejscu powoduje dyskomfort przy kucaniu czy nawet chodzeniu. Z powodzeniem nadaje się jednak do przechowywania miękkich przedmiotów takich jak chusteczki, mały notatnik czy pieniądze.

dsc_7287

W pomysłowy sposób rozwiązano rozplanowanie oraz wykorzystanie kieszeni bocznych CARGO – pomimo zwiększenia ich objętości i funkcjonalności, nadal zachowały swój „nisko-profilowy” charakter. Kieszenie zostały wszyte pod kątem, co znacznie ułatwia włożenie do środka dłoni, niezależnie od przyjęcia pozycji stojącej czy w przyklęku. Zabezpieczone są od góry dwoma „klapkami” – wierzchnia (dość szeroka) domyka kieszeń, wewnętrzna zaś jest wyposażona w oczko pozwalające zapiąć kieszeń na duży kanadyjski guzik. Otwory są szerokie, ale wyposażone w elastyczny ściągacz, który zapobiega przypadkowemu zgubieniu zawartości. Dodatkowo, wewnątrz umieszczono jeszcze jedną małą kieszonkę – praktyczne rozwiązanie, ułatwiające organizację przenoszonych przedmiotów.

cedar_timeline_2

Tylne kieszenie zostały przeniesione prosto z modelu REDWOOD. Tym samym cechują je dokładnie te same zalety i wady: są bardzo pojemne i wygodne, ale wyjątkowo głębokie, przez co trudno coś z nich wyciągnąć, gdy mamy na sobie rękawiczki lub grubszą kurtkę.

dsc_7315dsc_7323

Wzmocnione, pojemne wstawki na kolanach są przystosowane do noszenia miękkich wkładów ochronnych, które trzymają się pewnie, nie krępują ruchów i stanowią doskonałe uzupełnienie CEDAR’ów. Niestety pasują tylko mniejsze rodzaje ochraniaczy. Próbowaliśmy umieścić w nich wkładki UF PRO z materiału D3O, jednak okazały się one zbyt duże.

dsc_5637

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wykończenie nogawek wspomnianym wcześniej elastycznym ściągaczem, pozbawionym jednak możliwości regulacji. Przy przednich krawędziach został umieszczony system mocowania nogawek do obuwia. Dobrze sprawdza się on w praktyce: mocno trzyma się sznurowadeł, ale w razie potrzeby daje się łatwo odpiąć, dzięki czemu spodnie się nie podciągają powyżej cholewy buta, a nogawki pozostają uszczelnione.

dsc_5623

Niestety, bardzo dobre pierwsze wrażenie zostało w moim przypadku osłabione, gdy zauważyłem prujący się szew w okolicy rozporka. Zaznaczam przy tym, że nie spowodowało to żadnej dziury ani nawet rozwarstwienia się tkaniny. Mimo tej „wpadki” CEDAR’y są jednymi z lepszych gatunkowo produktów na rynku. Z powodzeniem mogą konkurować z innymi modelami w tym przedziale cenowym.

dsc_7275dsc_5376dsc_7244 dsc_7029

Plusy:

  • komfort i uniwersalność,
  • stosunek jakości do ceny,
  • materiał o dużej odporności i przewiewności,
  • przemyślane kieszenie CARGO,
  • zapięcie w pasie na rzep,
  • możliwość użycia ochronnych wkładów na kolanach,
  • materiałowe uchwyty na wszystkich zamkach błyskawicznych,
  • system montażu do butów.

Minusy:

  • słabe wykorzystanie małej kieszonki,
  • miejscami słabo wykonany ścieg.
SPECYFIKACJA:
  • Materiał: 65% bawełna / 35% poliester (wz.93).
  • Dostępne kolory/kamuflaże: wz.93, czarny. Wkrótce Multicam*, Coyote oraz Oliv.
  • Waga: ok. 650 g (rozmiar M-L).
  • Cena: ok. 259 zł.

* Wersja Multicam parę dni temu pojawiła się na rynku.


bm_white

Odzież marki Black Mountain można zakupić w sklepie Gunfire.pl.


/Siemion/