Kontynuując wątek zaawansowanej odzieży taktycznej wzięliśmy na warsztat kolejną propozycję innowacyjnej marki UF PRO® – spodnie Striker XT Camo Combat Pants w kamuflażu PenCott™ Greenzone.

Umundurowanie bojowe jest ciągle rozwijane. Pojawia się coraz to więcej pomniejszych firm, które szukają innowacyjnych rozwiązań odchodząc od starszych, topornych konstrukcji. Sprawa wygląda podobnie u słoweńskiej marki UF PRO (UNI&FORMA), która w swojej flagowej serii odzieży bojowej Striker XT stawia przede wszystkim na funkcjonalność i ergonomię. Spodnie Striker XT Combat Pants są idealnym przykładem kreatywności projektantów.

BUDOWA I WYKONANIE

Jako że posiadam poprzedni model spodni Striker (bez rozwinięcia „XT”), to mniej więcej wiedziałem czego mogę się spodziewać po produkcie tej marki. Ilość zastosowanych tu rozwiązań projektowych jest zatrważająca – wystarczy spojrzeć na grafikę poniżej aby się przekonać o niebanalnym podejściu projektantów do kroju spodni:

Striker_XT_infografika_PL

Spodnie są wykonane z najlepszej jakości komponentów. Materiał bazowy to 50/50 NyCo Ripstop (mieszanka nylonu i bawełny), uzupełniony dodatkowo elastycznymi i oddychającymi wstawkami ze stretchu marki Schoeller®-dynamic oraz wzmocnieniami z Cordury® w okolicach kolan. Wszystkie zamki błyskawiczne są marki YKK, wyposażone w dodatkowe materiałowe uchwyty, ułatwiające ich otwieranie w rękawicach. Wszystkie szwy są porządnie i estetycznie wykonane.

Striker_XT_front_packshotStriker_XT_back_packshotStriker_XT_plener_5_front

Spodnie mają dość wysoki stan – włożona w nie bluza nie wysuwa się podczas schylania. Dzięki ich „hybrydowej” konstrukcji z zastosowaniem elastycznych materiałów spodnie nie napinają się podczas dynamicznych ruchów. Elementy ze streczu zastosowano w okolicach krocza, pośladków oraz nad i pod nakolannikami. Materiał ten poprawia również oddychalność całej konstrukcji.

Striker_XT_stretch_groin Striker_XT_kneeStriker_XT_ass

Budowa kieszeni jest nisko-profilowa. Kieszenie cargo zarówno na udach jak i na pośladkach skonstruowano z zastosowaniem zakładek z materiału, dzięki czemu jeżeli nie są zapakowane to nie odstają od ciała. Kieszenie te zamykane są na zamki błyskawiczne które są zabezpieczone przed brudem za pomocą patek z materiału.

Striker_XT_ass_pocket

Ponadto kieszenie cargo na udach oferują podwójny dostęp do ich zawartości (jeden suwak znajduje się u góry kieszeni, a drugi z boku) – jest to dość przydatny patent np. podczas sięgania do nich podczas siedzenia czy przyklęku.

Striker_XT_pocket_top Striker_XT_pocket_bok

We wnętrzu kieszeni udowych zostały umieszczone dwie kolejne mniejsze, w których łatwo ustabilizować pojedyncze przedmioty (jedna z nich pomieści magazynek typu stanag, druga np. magazynek pistoletowy).

Striker_XT_pocket_inter

Na zewnętrznej stronie dołożono jeszcze jedną kieszeń, zamykaną usztywnianą patką wsuwaną do jej wnętrza – kieszeń ta pomieści np. niewielką latarkę.

Striker_XT_pocket_patka Striker_XT_pocket_patka_3

Kieszenie w górnej części spodni to klasyczne wewnętrzne kieszenie „wsuwane”, jednakże zastosowano tu bajer w postaci dodatkowych mniejszych ukrytych kieszonek zamykanych zamkiem błyskawicznym. Wejdzie tu telefon, dokumenty czy inne ważne przedmioty których nie chcemy zgubić.

Striker_XT_kieszen_wew

Na wysokości ud znajdują się dwie małe „wsuwane” kieszonki mieszczące np. składany nóż czy multi-toola.

Striker_XT_pocket_tool

Ostatnie dwie kieszenie znajdują się na wysokości dolnej części łydek – są płaskie i dość prostej konstrukcji. Wszystkie kieszenie zewnętrzne posiadają otwory drenażowe.

Striker_XT_pocket_lydka Striker_XT_pocket_dren

Spodnie Striker XT wyposażono w hybrydowy system nakolanników. Składa się on z trzech elementów:
• wszytej na stałe wstawki z Cordury® w kamuflażu Greenzone,
wewnętrznych twardych wkładek Solid Pads z tworzywa sztucznego,
 wewnętrznych miękkich wkładek – piankowych Flex-Sas-Tech-Pads bądź z polimerowej, absorbującej wstrząsy substancji D3O.

Striker_XT_kneepads_2

Wkładki wewnętrzne umieszczane są w specjalnych kieszonkach. Można je nosić razem bądź osobno – zależnie od terenu w którym się poruszamy etc.

Striker_XT_hard_knepads Striker_XT_d30_knepads Striker_XT_foam_knepads Striker_XT_inter_knepads

Kolejne ciekawe rozwiązania znajdziemy w okolicy pasa. Spodnie posiadają podwójne zapięcie, złożone z haczyka i napa. Po odpięciu jedynie napa spodnie nadal pozostają zapięte na haczyku, przy jednoczesnym dostępie do rozporka.

Striker_XT_closing

Sam rozporek zamykany jest za pomocą dwukierunkowego zamka, co oznacza, że możemy go rozpiąć również od dołu. Dzięki temu możemy sobie ulżyć bez konieczności zdejmowania oporządzenia z bioder 😉

Striker_XT_rozpor

Na obydwu bokach pasa znajdują się elastyczne wstawki. Z kolei od wewnętrznej strony pasa, pod materiałową zakładką ukryto suwak, służący do montowania opcjonalnej podszewki WINDSTOPPER®, zapewniającej ochronę przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Striker_XT_guma_w_pasie Striker_XT_suwak_inter

Na pasie znajdziemy też system podwójnych szlufek. Zewnętrzne szlufki są zapinane na napy, przez co jesteśmy w stanie wpiąć dodatkowy pas bądź na przykład ustabilizować pasek od nerki. Wewnętrzne to klasyczne zamknięte „pętle”. Te i te pomieszczą pas do max. szerokości 50mm.

Striker_XT_szlufka

Kończąc opis konstrukcji spodni, warto wspomnieć o regulowanych końcówkach nogawek. Suwak umieszczony na łydce ułatwia naciągniecie nogawki na wysoką cholewkę buta oraz dostosowanie ściągacza.

Striker_XT_nogawka

UŻYTKOWANIE

Spodnie kupiłem pół roku temu i od tego czasu używałem ich regularnie w wielu różnych sytuacjach outdoorowych. Są to jedne z wygodniejszych spodni mundurowych z jakimi miałem do czynienia. Elastyczne wstawki ułatwiają swobodne poruszanie się i poprawiają wewnętrzną cyrkulację powietrza.

Striker_XT_hopsa!

Hybrydowy system nakolanników sprawdza się dość dobrze, a wkładki stabilnie trzymają się na stawie kolanowym. Dzięki temu, że producent stosuje szeroką rozmiarówkę nikt nie powinien mieć problemów z dopasowaniem ich pod siebie. Sam często nosiłem wkładki naprzemiennie, sztywne + miękkie na przykład na treningach strzeleckich,  a miękkie podczas trekkingu czy obozowania. Dzięki temu, że na zewnątrz spodni naszyta jest łata z Cordury® odpornej na ścieranie, można również nie stosować żadnych wkładek wewnętrznych.

Striker_XT_plener_6

W kwestii wytrzymałości zalecałbym pranie ręczne (jak najrzadziej 😉 ) w niskich temperaturach, z jak najmniejszą ilością detergentów – jak wynika z naszych doświadczeń z poprzednim modelem spodni, tkanina NyCo w tym akurat kamuflażu (Pencott™ Greenzone) ma tendencję do spierania się. Obecnie po praniu w chłodnej wodzie nie zauważyłem jeszcze żadnych zmian w strukturze opisywanego egzemplarza spodni.

Podsumowując całość, muszę stwierdzić, że ta bardzo przemyślana konstrukcja jest nie tylko funkcjonalna, ale oferuje również jakość wykonania na najwyższym  poziomie. 

Striker_XT_plener_5Striker_XT_plener_4_backStriker_XT_plener_3

Plusy:
+ Najwyższej jakości materiały i dbałość o detale,
+ design,
+ swoboda ruchów,
+ ergonomia,
+ dobra oddychalność.

Minusy:
 cena, lecz za jakość się płaci 😉

SPECYFIKACJA:
  • Materiał (wersja Pencott™ Greenzone): 50/50 NyCo Ripstop, Schoeller® – Dynamic (92%, Polyamide 8% Elasthan), 100% CORDURA®
  • Dostępne kolory/kamuflaże: PenCott Greenzone, SloCam, Flecktarn
  • Waga: ok. 900 g (rozmiar 32/32, bez wkładek)
    – wkładki plastikowe: 136 g
    – wkładki D3O: 250 g
    – wkładki piankowe: 156 g
  • Cena: ok. 700 zł (bez wkładek)

UF-PRO-3D_CMYK_outline_logo-final-1

Odzież marki UF PRO® można zakupić bezpośrednio u producenta na stronie ufpro.si.
W Polsce dystrybutorem tej marki jest sklep internetowy www.sklep.rwscetus.com.


/Roger/