Jeżeli wydałeś już krocie na dopieszczenie swojego karabinka bądź repliki warto go porządnie zabezpieczyć zarówno przed brudem jak i przed wzrokiem osób postronnych. Zwłaszcza jeżeli dużo podróżujesz. 

Na rynku jest wiele pokrowców i walizek stworzonych do powyższego celu. Ja jednak zdecydowałem się na coś porządnego, co jednocześnie nie zrujnuje mojego portfela. Wybór padł na produkt amerykańskiej marki Plano. Konkretnie na 36-cio calową* walizkę o kryptonimie ALL WEATHER GUN GUARD TAKEDOWN CASE. Dystrybutorem Plano w naszym kraju jest firma Normark Polska. Walizka kosztowała mnie ok. 400 zł. Wykonana jest w całości w USA! W zestawie z walizką otrzymujemy prostą wielojęzyczną instrukcję obsługi i konserwacji oraz zestaw kluczyków.

3

BUDOWA I WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Walizka prezentuje się elegancko i bardzo solidnie, skorupa wykonana jest z wysokiej jakości czarno-szarego nylonu. Podłużne „listwy” na zewnętrznej powierzchni obudowy wzmacniają i usztywniają całą konstrukcję.

15a

Na górnej pokrywie widoczne jest logo producenta wraz z nazwą linii produktów.

plano_gun_guardJak zapewnia producent – walizka jest wodo- i pyłoodporna. Dlatego też na spodzie znajduje się specjalny zawór wyrównujący ciśnienie w walizce np. podczas przewożenia jej w luku bagażowym w samolocie.

valve

Uchwyt transportowy jest w wyraźnie kontrastującym żółtym kolorze. Składa się na boki i pozostaje w takiej pozycji w jakiej go zostawiliśmy. Sprawia wrażenie wyjątkowo wytrzymałego i nie trzeszczy nawet pod dużym obciążeniem.

uchwyt

Walizka posiada aż 5 zapięć. Zatrzaski są solidne, świetnie trzymają i uszczelniają dwie połówki walizki. Na każdym z nich widnieje logo producenta i linii produktowej. Wyposażone są one w dodatkowe żółte(żeby łatwo było je zauważyć) dźwignie zwalniające, zabezpieczające dodatkowo przed przypadkowym otwarciem. Dwa z zatrzasków (te umieszczone na froncie, po obydwu stronach rękojeści do przenoszenia walizki) posiadają również zamki na kluczyki oraz standardowe otwory na opcjonalną kłódkę (brak w zestawie). Do owych otworów można podczepić opcjonalne zawieszenie do przenoszenia walizki na ramieniu (jednakże trzeba się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie).

zatrzask_1 4

Zawiasy są standardowe (solidne, przetknięte stalowym trzpieniem).

zawias_1

WNĘTRZE 

Po otwarciu górnej skorupy która odchyla się do kąta 90 stopni (w takiej pozycji pozostaje), naszym oczom ukazuje się obszerne wnętrze wyposażone w dwa rodzaje gąbki. Na górnej pokrywie umieszczona została perforowana gąbka (wklejona na stałe), na dolnej zaś wyjmowana gładka gąbka, ponacinana w drobną siatkę. Pod gładką warstwą znajduje się kolejna, tym razem znów perforowana gąbka (ją również można całkowicie wyjąć z dolnej skorupy).

2

7

Dzięki nacięciom na najgrubszym kawałku gąbki (jego grubość wynosi ok. 60 mm) można dopasować wnętrze pod prawie każdą replikę wraz z akcesoriami. Polega to na wyrywaniu odpowiednich kwadratowych kawałków pod kształt który chcemy uzyskać. Nie jest to może customowo wycinana gąbka pod konkretny kształt jak w droższych konstrukcjach, jednakże sprawdza się bardzo dobrze. Poniżej widać gotowy efekt.

8a8Po odpowiednim dopasowaniu, gąbka trzyma replikę i akcesoria bardzo pewnie. Nic się nie przesuwa i nie lata. Po zamknięciu zatrzasków możemy być w pełni spokojni o zawartość walizki.

OCENA: 

Plusy:
+ wygląd,
+
 solidność konstrukcji,
+ jakość wykonania,
+ wodo- i pyłoodporność.

Minusy:
 brak paska w zestawie do przenoszenia walizki na ramieniu,
 cena mogłaby być odrobinę niższa.

     SPECYFIKACJA:
  • Materiał: Nylon
  • Wymiary zewnętrzne: 1016 mm x 406 mm x 139 mm
  • Wymiary wewnętrze: 940 mm x 330 mm x 127 mm
  • Obszar gąbki: 851 mm x 260 mm

*walizka dostępna jest jeszcze w wersji 42-calowej.

 /Roger/