Hultafors to szwedzka marka znana głównie z produkcji solidnych rzemieślniczych narzędzi, w tym siekier popularnych w bushcrafcie. W zeszłym roku Hultafors postanowił powiększyć swoją ofertę noży, rozszerzając ją o dwa typowo outdoorowe modele, OK1 i OK4. Dzięki uprzejmości Laplander.pl przyjrzymy się dziś temu pierwszemu.
OK1, jak sama nazwa wskazuje, to typowy nóż outdoorowy (outdoor knife). Jest to rozbudowana wersja popularnego i sprawdzonego noża GK1 Heavy Duty.
BUDOWA I WYKONANIE
Zestaw, który otrzymujemy składa się z noża oraz dwuelementowej pochewki.
Jeszcze świeży „hultaj” czekający na swój debiut w terenie.
Sam nóż to prosta konstrukcja typu „hidden tang”. Trzpień jest zatopiony w rękojeści dość głęboko (grafika poniżej).
Infografika przedstawiająca przekrój noża (na podstawie przekroju wykonanego przez jednego z użytkowników forum knives.pl).
Nóż wyposażono w głownię drop point o płaskim szlifie typu scandi. Długość głowni to 93 mm, szerokość – 21 mm, a grubość – aż 3 mm. Jej grzbiet jest płaski i dobrze współpracuje z krzesiwem. W moim egzemplarzu trafił się niestety mały ubytek/wgłębienie w szczytowej części grzbietu, który jednak nie miał negatywnego wpływu na użytkowanie noża.
Materiał, z którego wykonano ostrze to japońska stal wysokowęglowa, hartowana do twardości 58-60 HRC. W celu zabezpieczenia ostrza przed korozją, pokryto je czarną powłoką za pomocą metody elektroforetycznej. Wygrawerowano na nim również informację dotyczącą użytego marteriału, logo producenta oraz miarkę z podziałką w calach i centymetrach.
Rękojeść w kolorze ciemnozielonym ma długość ok. 130 mm. Wykonano ją z mocnego tworzywa o chropowatej fakturze. Tutaj również znajdziemy logo producenta.
Wysunięty jelec dobrze chroni palce przed zsunięciem się na ostrze. Spód rękojeści jest płaski i może posłużyć jako improwizowany np. młotek.
Czarna pochewka składa się z dwóch elementów: z głównej części z tworzywa oraz z dodatkowej opaski wykonanej z materiału.
Część z plastiku wyposażono w zatrzaskowy klips do paska (z dodatkowym otworem montażowym na guzik), uszko na przewleczenie linki oraz otwór odprowadzający wodę.
Drugi element pochewki to wspomniana opaska wyposażona w metalowy guzik. Pozwala ona na montaż pochewki na szerszym pasku (nawet do 80 mm szerokości) oraz na umieszczenie krzesiwa w specjalnej przelotce. Na obydwu częściach pochewki znajduje się logo Hultafors.
UŻYTKOWANIE
Używam Hultafors OK1 od około 2,5 miesiąca. Jest to teraz mój główny nóż, który zabieram na wypady w teren (oczywiście często wspomagam go siekierą). Ze względu na niewielkie gabaryty i wagę, „hultaj” ani nie przeszkadza ani nie ciąży na pasku.
Dzięki grubej głowni jest bardzo solidny i z łatwością wytrzymuje ciężki prace obozowe jak batonowanie, cięcie, podważanie itp.
Nóż dobrze trzyma ostrość, a płaski szlif typu scandi zapewnia łatwe ostrzenie. Co ciekawe, mój egzemplarz jeszcze nie został poddany temu zabiegowi, a nadal kroi bardzo przyzwoicie. Jedyne ślady zużycia to ścierająca się powłoka antykorozyjna.
Grzbiet głowni ma na tyle ostrą krawędź, że bez problemu zeskrobiemy nim podpałkę ze smolnej szczapy. Świetnie też sprawdza się jako iskrownik do krzesiwa, do którego mamy szybki dostęp dzięki specjalnemu uchwytowi na pochewce.
Wygrawerowana miarka na ostrzu to według mnie bajer czysto estetyczny i trudno znaleźć dla niego naprawdę godne zastosowanie w terenie. Mi się przydał jako narzędzie pokazujące skalę fotografowanych obiektów (poniżej nóż zestawiony z tropem wilka).
Rękojeść jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i dobrze leży w dłoni. Jej prostota sprawia, że nóż bardzo łatwo utrzymać w czystości.
„Hultaj” podczas poszukiwań smolnych szczapek (tak, wiem, rękawiczki do wymiany ;)).
Wytrzymała pochewka pewnie trzyma nóż i zapewnia kilka opcji montażu, czy to na pasku czy na plecaku z systemem molle. Mam jednak małą obawę co do zatrzasków zamykających plastikową część mocowania do paska. Po wielokrotnym otwieraniu zatrzaski zaczęły się trochę wyrabiać, ale póki co trzymają się całkiem dobrze. Noszenie noża zamocowanego na materiałowej taśmie pozwala jednak całkowicie uniknąć tego problemu.
Podsumowując, OK1 to naprawdę świetny nóż terenowy za niewielkie pieniądze. Jeżeli szukacie solidnego narzędzia, którym będziecie mogli działać bez obaw o jego zniszczenie, to śmiało polecam Wam „hultaja”. Jest znacznie bardziej niż OK! 😉
Plusy:
+ uchwyt na krzesiwo,
+ wytrzymałość,
+ trzymanie ostrości,
+ świetny stosunek ceny do jakości.
Minusy:
– schodząca powłoka antykorozyjna.
SPECYFIKACJA:
|
|
Produkty marki Hultafors można zakupić w sklepie Laplander.pl
/Roger/