Paracord to niezwykle przydatna nylonowa linka. Doskonale sprawdza się w survivalu, bushcraftcie oraz wszelkich wypadach w teren – po prostu zawsze warto mieć kawałek przy sobie. Dlatego postanowiliśmy przygotować serię krótkich tutoriali, w których będziemy prezentować różne sposoby wykorzystania oraz zaplatania paracordu.

Ze względu na wyjątkową wytrzymałość paracordu oryginalnie był on wykorzystywany przy produkcji spadochronów. Standardowy paracord o grubości 4 mm wytrzymuje statyczne obciążenie 249 kg. Składa się z oplotu oraz rdzenia wykonanego z 7 cienkich linek które można dodatkowo wykorzystać np. jako żyłkę wędkarską. Ostatnio powstaje coraz więcej wariacji na temat tego produktu takich jak firecord (z łatwopalnym rdzeniem służącym jako rozpałka), mocniejszy paracord z włókien kevlarowych, bądź taki który świeci w ciemności.

Na początku skupimy się na jednym z najprostszych splotów, pozwalającym na „ukrycie” ok. 3,6 metra linki w niewielkiej bransoletce którą można nosić codziennie na nadgarstku. Poniżej znajdziesz przepis na splot typu COBRA w jego podstawowej wersji.

paracord_foto_20


CZEGO POTRZEBUJESZ?

Na początek musisz zaopatrzyć się w paracord. Do wykonania bransolety wystarczy Ci około 3,6 m. Oczywiście zawsze na wszelki wypadek warto wziąć trochę zapasu w postaci dłuższej linki. W naszym przykładzie wykonamy dość grubą bransoletkę z dwóch różnokolorowych kawałków, dzięki czemu łatwiej będzie nam zobrazować wykonanie splotu krok po kroku.

Prócz paracordu będziesz potrzebować klamry która umożliwi łatwiejsze zakładanie i zdejmowanie bransolety. Najprostsze modele klamerek można kupić na portalach aukcyjnych już za 1 zł, za bardziej skomplikowane opcje np. z gwizdkiem bądź krzesiwem będzie trzeba zapłacić odpowiednio więcej. My w naszej bransolecie wykorzystaliśmy klamrę typu fastex ze starego plecaka. Oczywiście nie musisz wykorzystywać klamry jako zapięcia, równie dobrze może być to szekla albo karabińczyk.

Do łączenia i wykańczania końcówek linki będzie Ci potrzebna również zapalniczka (polecamy modele żarowe bądź małe palniki gazowe).

Przydadzą się również nożyczki (ostatecznie sprawdzi się też ostry nóż) oraz miarka.

paracord_foto_1

OBRABIANIE KOŃCÓWEK 

Przed przystąpieniem do wyplatania warto przygotować końcówki linki aby się nie rozwarstwiały i nie utrudniały pracy. Przyda się to również przy okazji łączenia dwóch różnych kawałków paracordu. W tym celu należy przyciąć nożyczkami na równo końcówki sznurka i nadtopić oplot i rdzeń za pomocą zapalniczki (fot.2).

paracord_foto_2

ŁĄCZENIE DWÓCH KAWAŁKÓW PARACORDU 

W naszym przykładzie stosujemy dwa kolory linki aby łatwiej było pokazać zasadę splotu. Przy okazji w efekcie końcowym uzyskamy ciekawy wzór kolorystyczny. Jeżeli korzystasz z jednego kawałka paracordu możesz śmiało pominąć ten krok.
W celu połączenia dwóch kawałków linki rozgrzewamy nad zapalniczką wcześniej obrobione końcówki, po ich nadtopieniu mocno dociskamy do siebie i czekamy aż ostygną (fot.3).

paracord_foto_3

BAZA POD SPLOT ORAZ DOBÓR ROZMIARU

Zanim zaczniesz główny splot musisz przepleść linkę przez uszka w obu częściach rozpiętej klamerki, tak aby powstały 4 równoległe linie (jak na zdjęciu nr.4). W celu dopasowania rozmiaru załóż całość na nadgarstek (przytrzymując linkę żeby się nie luzowała) i zamknij klamrę. Pamiętaj, że obwód wewnętrzny trochę się zmniejszy podczas wyplatania, dlatego sprawdź czy możesz swobodnie wsunąć środkowy palec pod linkę, jeżeli nie to poluzuj paracord. Możesz również posłużyć się miarką i zmierzyć obwód nadgarstka dodając parę cm luzu.

paracord_foto_4ZAPLATANIE

Gdy mamy już stworzoną bazę zaczynamy właściwe zaplatanie. Przekładamy jeden koniec linki (w tym wypadku zieloną) pod naszą bazą tworząc pętlę (jak na fot.5).

paracord_foto_5Następnie przekładamy pod nim drugi pomarańczowy koniec linki (fot.6).paracord_foto_6Potem przekładamy go górą oraz przez powstałą wcześniej (zieloną) pętlę (fot.7).paracord_foto_7Nadmiar linki ściągamy i porządnie zaciskamy węzeł (fot.8).paracord_foto_8Analogicznie powtarzamy poprzednie kroki, z tą różnicą że tym razem nasza pętla powstaje po drugiej stronie. Należy zwrócić uwagę aby pętla cały czas powstawała z końcówki linki którą rozpoczęliśmy splot (w tym przypadku zielona). paracord_foto_9 paracord_foto_10 paracord_foto_11 paracord_foto_12Powtarzamy powyższe kroki aż dojdziemy ze splotem do drugiej części klamry (fot.14).paracord_foto_13 paracord_foto_14Następnie przycinamy nożyczkami linkę praktycznie przy samym splocie zostawiając ok. 2 mm nadmiaru (fot.15).paracord_foto_15W celu wykończenia naszej bransolety podgrzewamy zapalniczką odcięte wcześniej końcówki linki (fot.16) i rozpłaszczamy je zapalniczką tak (fot.17), aby linka nie zdołała się cofnąć do środka splotu (fot.18). paracord_foto_16 paracord_foto_17 paracord_foto_18
Teraz możemy już cieszyć się własnoręcznie wykonaną bransoletą (fot.19). paracord_foto_19


Oczywiście splot COBRA można wykorzystać przy wielu innych projektach, takich jak paski do zegarków, breloki czy uchwyty. Ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia. Poniżej pokazujemy kilka przykładów:

paracord_foto_21Standardowe survivalowe bransolety COBRA o różnych grubościach splotów i z różnymi klamrami.

paracord_foto_22Paracordowa „poprzeczka” w splocie COBRA zamocowana na kolbie MFT Battlelink Minimalist Stock.

paracord_foto_23Uchwyt transportowy w splocie KING COBRA od plecaka Direct Action Dragon Egg.


/TactiGal//Roger/